Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4:

Na Politechnice Bydgoskiej ewaluacja objęła 10 dyscyplin.
- Wysoką kategorię A przyznano dwóm dyscyplinom naukowym (zootechnika i rybactwo oraz rolnictwo i ogrodnictwo). Pozostałym ośmiu dyscyplinom PBŚ przyznano kategorię B+ - informuje dr hab. Szymon Różański, prof. ucz., rzecznik prasowy Politechniki Bydgoskiej.
Ewaluacja za lata 2017-2021. Bydgoskie uczelnie zaprezentowały wysoki poziom
Jak przypomina nasz rozmówca, im wyższa kategoria, tym większe uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów, a także kwota subwencji, czyli środków finansowych, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa. Kategorię A otrzymują dyscypliny o najwyższej jakości prowadzonych badań.
Znane są już także wstępne wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej prowadzonej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Tutaj dwie dyscypliny naukowe: nauki o kulturze i religii oraz nauki o polityce i administracji otrzymały wysoką kategorię naukową A. Osiem dyscyplin uzyskało kategorię B+.
Na CM UMK w Toruniu ewaluacji podlegało 29 z dyscyplin. 12 z nich otrzymało kategorię A. Kategorię B+ przyznano szesnastu dyscyplinom. Jedna dyscyplina - weterynaria - otrzymała kategorię B.
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy z kolei otrzymała kategorię naukową B+ w dyscyplinie nauki prawne.
- Rozwój nauki to jedno z priorytetowych założeń strategii Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, która dzięki uzyskaniu kategorii B + potwierdziła, że znajduje się w gronie najlepszych akademii w kraju - czytamy w komunikacie KPSW w Bydgoszczy.
Oznacza to, że oprócz podtrzymania dotychczasowych uprawnień prowadzenia studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, uczelnia zyskała możliwość nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki prawne.
Ewaluacja działalności naukowej w Bydgoszczy
Zasadniczymi kryteriami oceny ewaluacji były:
- poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej,
- efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych,
- wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
Kolejna ewaluacja odbędzie się w 2026 roku i obejmie okres 2022-2025.