Znak upamiętniający szkołę szybowcową na czarciej Górze...

Znak upamiętniający szkołę szybowcową na czarciej Górze wróci do dawnej świetności

Tomasz Zieliński

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Wkrótce Fordon odzyska jeden ze swoich symboli - znak Szkoły Szybowcowej

Wkrótce Fordon odzyska jeden ze swoich symboli - znak Szkoły Szybowcowej

Na fordońskiej Górze Szybowników odnowiony zostanie znak, upamiętniający szkołę szybowcową. Radzie osiedla udało porozumieć się z ratuszem.
Wkrótce Fordon odzyska jeden ze swoich symboli - znak Szkoły Szybowcowej

Wkrótce Fordon odzyska jeden ze swoich symboli - znak Szkoły Szybowcowej

Z inicjatywą przywrócenia dawnego wyglądu zbocza Czarciej Góry, zwanej później Górą Szybowników, wyszli osiedlowi radni w ramach programu 5/6.
[break]

Kuźnia latania


Szkoła szybowcowa w Fordonie działała w latach 1933-1963. Korzystano z faktu, że różnica pomiędzy szczytem wzniesienia a podnóżem wynosi 54 metry. Na szczycie znajdowało się lądowisko, zlokalizowane też były hangary na szybowce. Przez 30 lat działania placówka wykształciła niemal 6 tysięcy pilotów szybowcowych. Pochodzący z okresu międzywojennego znak (mewy wpisane w koło) ulegał degradacji.

Dziś góra ze względu na swą wysokość i malowniczość stanowi dla wielu mieszkańców Fordonu punkt widokowy i miejsce spacerów.

Renowacja zbocza miała odbyć się już w ubiegłym roku, jednak najpierw półtora miesiąca czekać trzeba było na zezwolenie na wycięcie drzew, które udzielić musiał starosta świecki. Później kolejne dwa i pół miesiąca czekano na ekspertyzę ornitologiczną.
Wczoraj ratusz poinformował, że prace związane z lepszą ekspozycją znaku ruszą wkrótce.

Optymizm ostrożny


Jan Kwiatoń, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon, zabiegającej o renowację stoku, jest ostrożnym optymistą: - Na odtrąbienie pełnego sukcesu jeszcze za wcześnie - mówię to po okresie niemal rocznych przepychanek z urzędnikami. Na inwestycję mamy pieniądze jeszcze z ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Te oszczędności musimy uzupełnić funduszami tegorocznymi, natomiast nadal nie mamy w ręku pozytywnej decyzji ratusza.

Przewodniczący osiedlowej rady gorzko podsumowuje roczne starania o rewitalizację Góry Szybowników.

- Od dawna zastanawiam się, co leży u podstaw problemów, piętrzących się przy realizacji budżetów obywatelskich. Sądzę, że po kilku edycjach już wiem: decyzje o obywatelskim budżecie i pieniądzach podejmuje urzędnik. Tymczasem to nie urzędnik powinien się tym zajmować - mówi Jan Kwiatoń.

Wybrano już firmę, która przeprowadzić ma renowację Czarciej Góry. Ma to kosztować niespełna 30 tys. złotych. Przypomnijmy, że pierwsze szacunki mówiły nawet o 70 tysiącach, co zostało zakwestionowane przez radę osiedla, ponieważ ta nie dysponowała takim budżetem, a wyceny prac rewitalizacyjnych znacząco się różniły.

W pierwszej kolejności wycięte mają być wszystkie dzikie krzewy wokół znaku. Później remontowany będzie sam symbol, na koniec - wokół niego powstaną trawniki. Projekt, który zamówiła rada osiedla, obejmuje też deptak prowadzący na szczyt, jednak na jego realizację trzeba będzie zapewne poczekać.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Net (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Z czarciej Góry wypływa strumyk , który zanika na piaszczystym terenie , na którym znajduje się pomnik Ikara . Warto by zatrzymać wodę , tworząc sadzawkę ( wyłożenie dna folią lub gliną ) . Byłby...rozwiń całość

Z czarciej Góry wypływa strumyk , który zanika na piaszczystym terenie , na którym znajduje się pomnik Ikara . Warto by zatrzymać wodę , tworząc sadzawkę ( wyłożenie dna folią lub gliną ) . Byłby to początek zagospodarowania terenów zielonych u podnóża wzgórz na park rekreacyjny , którego brakuje na Osiedlu Szybowników OsiedluTatrzańskim.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kazimierz Chudziński (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Zasadniczy błąd w tekście, trzy mewki powstały dopiero po wojnie, na przełomie 1945/46. Przed wojna ich nie było


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Net (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Z Czarciej Góry wypływa strumyk , który zanika na piaszczystym terenie , na którym znajduje się pomnik Ikara . Warto by zatrzymać wodę w postaci sadzawki (dno uszczelnić gliną lub folią ) . Byłby...rozwiń całość

Z Czarciej Góry wypływa strumyk , który zanika na piaszczystym terenie , na którym znajduje się pomnik Ikara . Warto by zatrzymać wodę w postaci sadzawki (dno uszczelnić gliną lub folią ) . Byłby to początek zagospodarowania terenów zielonych wzdłuż wzgórz na park dla osiedli Szybowników i Tatrzańskiego .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Net (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Z Czarnej Góry wypływa strumyk , który zanika na piaszczystym terenie , na którym znajduje się pomnik Ikara .Niewielkim kosztem można by utworzyć sadzawkę i miejsce rekreacji wzdłuż ul.Rataja.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo