Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Źle zaparkowana ciężarówka z naczepą zsunęła się do Brdy Młynówki [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 15 KWIETNIA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 15 kwietnia w Bydgoszczy.
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 15 kwietnia w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 15 kwietnia. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 15.04 w Bydgoszczy.

1638: rozpoczął się proces sądowy przeciwko bogatej mieszczce bydgoskiej Katarzynie Paprockiej oskarżonej o czary. Kobieta uznana za winną została poddana okrutnym torturom, w trakcie których zmarła.

1894: w setną rocznicę zwycięstwa wojsk Kościuszki pod Racławicami, pomimo przeszkód ze strony władz pruskich, bydgoski polski amatorski zespół muzyczno-teatralny wystawił „Krakowiaków i górali” Wojciecha Bogusławskiego.

1921: Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej zniosło ograniczenia wprowadzone w czasie wojny polsko-bolszewickiej w Bydgoszczy, w tym godzinę policyjną i drobiazgową kontrolę ruchu ludności.

1925: na kilka dni przyjechała do Bydgoszczy z Los Angeles znana gwiazda filmowa, Pola Negri, która zatrzymała się w swoim domu przy ul. Zamoyskiego. Z tej okazji w bydgoskich kinach wyświetlano filmy z jej udziałem.

1927: do Bydgoszczy dotarł transport pierwszych 5 „automobili” francuskiej firmy Laffly przeznaczonych do użytku w straży pożarnej, co znacznie usprawniło jej działalność w mieście.

1936: na stadionie Polonii w towarzyskim meczu piłkarze tego klubu przegrali z czołową jedenastką Niemiec, Blau-Weiss Berlin 0:4.

1937: w godzinach wieczornych do Bydgoszczy przybył premier rządu RP Felicjan Sławoj-Składkowski, dokonujący od rana objazdu woj. poznańskiego. Po 20-minutowym spotkaniu z prezydentem miasta Leonem Barciszewskim w ratuszu premier wrócił do salonki, gdzie spożył kolację, a następnie pociągiem osobowym o 22.30 odjechał do Warszawy.

1957: podczas prac budowlanych do wód Młynówki zsunęła się należąca do PKS-u ciężarówka z naczepą, na której znajdował się kocioł wysokoprężny. Pojazd wydobyto dopiero 26 kwietnia tego roku.

1978: w obecności prymasa Polski, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego wmurowany został kamień węgielny sprowadzony z ołtarza katedry romańskiej w Gnieźnie pod budowę kościoła pw. Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach.

1989: odbył się ostatni w dziejach Bydgoszczy ogólnomiejski czyn społeczny. Najwięcej osób pracowało w Myślęcinku przy porządkowaniu Ogrodu Fauny Polskiej i Parku Rozrywki. Na osiedlach sadzono kwiaty i krzewy, urządzano boiska dla młodzieży.

1989: w budynku parafialnym przy pl. Kościeleckich otwarto Biuro Wyborcze Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w związku z ogłoszeniem na 4 czerwca tego roku wyborów do „kontraktowego” Sejmu i wolnych wyborów do Senatu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera