Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeby śmieci nas nie zasypały...

Renata Napierkowska
Od 13 do 26 złotych za odbiór śmieci posegregowanych po 1 lipca zapłacą mieszkańcy Inowrocławia. Za mieszane odpady obowiązuje podwójna taryfa.

Od 13 do 26 złotych za odbiór śmieci posegregowanych po 1 lipca zapłacą mieszkańcy Inowrocławia. Za mieszane odpady obowiązuje podwójna taryfa.<!** Image 2 align=none alt="Image 209898" sub="Za wyrzucanie posortowanych odpadów mieszkańcy zapłacą mniej niż za składowanie ich jako mieszane. Władze miasta przyznają jednak, że trudno będzie sprawdzić, kto je sortuje, a kto nie. I już zapowiadają kontrole / Fot. Renata Napierkowska">

Trudno jednak będzie sprawdzić, czy faktycznie każdy je sortuje.

Dwie taryfy z podziałem na jednoosobowe i wieloosobowe gospodarstwa - taki wariant na odbiór śmieci ustanowiony został w Inowrocławiu. Nowy podatek, choć jeszcze nie wszedł w życie, budzi wiele pytań i wątpliwości, m.in., kto ma podjąć decyzję w budynkach wielorodzinnych jeśli lokatorzy się nie dogadają, czy wszyscy mieszkańcy, którzy zadeklarowali, że będą osobno składować surowce, faktycznie tak robią. - Mieszkam w kamienicy i poza mną nikt śmieci nie sortuje. Niektórym sąsiadom to nawet nie chce się wyrzucić ich do pojemnika, tylko rzucają na podwórko. Nie mam zamiaru płacić drożej tylko dlatego, że mieszkam w jednym domu z bałaganiarzami i brudasami - oburza się lokator kamienicy przy ul. Solankowej.

W przypadku budynków wielorodzinnych decyzję o tym, czy mieszkańcy będą sortować odpady, czy wyrzucać je jako mieszane, podejmie właściciel lub zarządca posesji. Nie jest też prawdą, że nikt nie będzie w stanie sprawdzić zgodności deklaracji ze stanem faktycznym.

- Właściciel nieruchomości jest zobowiązany zaopatrzyć się w pojemniki. Inowrocław ma już teraz dobre wskaźniki odnośnie sortowania. Na pewno jednak będą się odbywały kontrole w celu sprawdzenia, czy rzeczywiście osoby, które płacą niższy podatek, sortują śmieci - zapowiada wiceprezydent Inowrocławia, Ireneusz Stachowiak.

Na razie nie wiadomo też, kto zajmie się wywozem odpadów, bo firma obsługująca Inowrocław zostanie wyłoniona w drodze przetargu. Weźmie w nim udział również Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które ma odpowiednie wyposażenie i zaplecze, by świadczyć takie usługi także po zmianie przepisów.

W Inowrocławiu podatek śmieciowy nie jest wygórowany w porównaniu z innymi miastami. Na przykład w Bydgoszczy stawka wynosi 12,50 zł od osoby. Wpływ na niższą stawkę ma też fakt, że śmieci z miasta będą trafiać do miejscowego Zakładu Utylizacji Odpadów. <!** reklama>

- Teoretycznie zawsze ktoś będzie pokrzywdzony. Jednak ustalając stawki w przeliczeniu na gospodarstwo jedno- i wieloosobowe braliśmy pod uwagę fakt, że dla rodzin wielodzietnych ustalanie podatku od osoby byłoby zbyt dużym obciążeniem, tym bardziej że zwykle nie są to rodziny zamożne - tłumaczy wiceprezydent Stachowiak.

Mieszkańcy do końca kwietnia muszą złożyć pisemne deklaracje, czy będą sortować odpady, czy zamierzają składować je jako mieszane. Deklaracje można pobrać na stronie internetowej urzędu, w biurze obsługi interesanta w ratuszu, w wydziale przy ul. Sienkiewicza oraz w „komunalce” przy Wawrzyniaka. Trzeba też pamiętać o rozwiązaniu umowy z firmą, która do tej pory zajmowała się odbiorem odpadów.

WARTO WIEDZIEĆ:

Cena za odpady posegregowane:

  • 13 złotych gospodarstwo jednoosobowe

  • 26 złotych gospodarstwo wieloosobowe

Cena za wywóz śmieci niesegregowanych:

  • 26 złotych gospodarstwo jednoosobowe

  • 52 złote gospodarstwo wieloosobowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!