Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeberka zamiast pieców

Jarosław Hejenkowski
W okresie chłodów centrum Inowrocławia przypomina zapachem zakłady chemiczne. To wina mieszkańców kamienic, którzy palą w piecach czym popadnie. Teraz będą mieli teraz szansę na kaloryfery.

W okresie chłodów centrum Inowrocławia przypomina zapachem zakłady chemiczne. To wina mieszkańców kamienic, którzy palą w piecach czym popadnie. Teraz będą mieli teraz szansę na kaloryfery.

Autor tablicy pierwiastków Dmitrij Mendelejew, spacerując inowrocławskim Rynkiem i przyległymi do niego uliczkami, uśmiechałby się na pewno z zadowoleniem. Zimą tak różnorodnej gamy chemicznych oparów nie ma nawet w wielu wielkich zakładach. W centrum uzdrowiskowego miasta lokatorzy kamienic do pieca wrzucają nie tylko węgiel i drewno, ale plastik oraz inne przedmioty, które dają się spalić. Groźby kar za palenie byle czym w piecach nie skutkują.

<!** reklama>- Spalane są plastikowe butelki i ten gryzący dym jest nie do zniesienia - tak radny Andrzej Kieraj wspomina przechadzkę od „Królówki” przez Rynek do ul. Poznańskiej w okresie zimowym.

W tym roku rozpoczyna się jednak przebudowa Rynku i okolicznych ulic. To znakomita okazja, aby pod śródmieściem przeprowadzić rury centralnego ogrzewania.

- Opracowaliśmy projekt przejścia z siecią przez centrum. Z węglem kamiennym czy śmieciami, które są palone, nie jestem w stanie konkurować. Ale z gazem już tak - zapewnia prezes Zakładu Energetyki Cieplnej, Arkadiusz Benke, mówiąc o planowanej inwestycji.

Jeśli uzyska ona wsparcie unijne, o co wnioskuje firma, zakończona zostanie w przyszłym roku. Jeśli nie, ciepłownia przeprowadzi ją za własne pieniądze, ale potrwa to 2-3 lata.

Sieć ma przebiegać ulicami: Poznańską, Szeroką, Rynkiem, Wodną, św. Mikołaja, 6 Stycznia, Królowej Jadwigi, Solankową, Sienkiewicza i Narutowicza. ZEC już sondował wśród mieszkańców kamienic, czy chcą mieć w domach kaloryfery zamiast pieców. Odzew był mizerny, choć część z nich przyznawała, że nie wiedziała o takich planach.

- Mieszkam w okolicy Rynku i bardzo chętnie bym podłączyła mieszkanie do ciepłowni. Niestety, pierwszy raz o tym słyszę - mówi jedna z Czytelniczek „Expressu”.

Warto wiedzieć, że w przypadku wymiany pieców na ekologiczne źródło ogrzewania można otrzymać dotację w wysokości 1400 zł. Większe kamienice mogą starać się też o tzw. kredyt termomodernizacyjny, którego otrzymanie wiąże się co prawda ze skomplikowaną procedurą, ale zyski z tego tytułu mogą to zrekompensować.

Ekologiczna starówka

  • ZEC planuje zainwestować w centrum 7,2 miliona zł.
  • Długość nowej sieci ma wynieść około kilometra.
  • Rurociąg zostanie ułożony na głębokości 0,6-1,6 metra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!