MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz wciąż ma 400 pustostanów mieszkaniowych. Sytuacja nie zmienia się od lat

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Głośno ostatnio zrobiło się o podobno pustej kamienicy przy Grunwaldzkiej 5. Tyle że mieszkania w budynku nie są zasobem komunalnym
Głośno ostatnio zrobiło się o podobno pustej kamienicy przy Grunwaldzkiej 5. Tyle że mieszkania w budynku nie są zasobem komunalnym Arkadiusz Wojtasiewicz
Problem komunalnych pustostanów mieszkaniowych w Bydgoszczy wraca jak bumerang. Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiło się wskazanie na kamienicę przy Grunwaldzkiej 5. W Bydgoszczy pustostanów jest wciąż ok. 400.

Benedykt Partyka z Krajowego Forum Samorządowego w mediach społecznościowych zwrócił uwagę wnioski płynące z regularnych dyżurów. - Pewne małżeństwo oczekujące na mieszkanie z Administracji Domów Miejskich od 5 lat pokazało zdjęcia pustych mieszkań, a nawet całych kamienic, które od wielu lat stanowią pustostany. Centrum miasta ul. Grunwaldzka 5, piękna elewacja i wiatr szumi po pustej klatce schodowej i - co ciekawe - nie jest nawet zabezpieczona od wandali. Są oburzeni taką niegospodarnością i udzielanymi odpowiedziami, które otrzymują od prezesa ADM oraz komisji. Postanowiliśmy sami to sprawdzić i okazuje się, że to prawda.

Grunwaldzka 5 nie jest w zasobie miasta

W tym przypadku sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana...

- Kamienica przy ul. Grunwaldzkiej 5 to budynek z 1860 r. , który stanowi współwłasność Gminy Bydgoszcz i osoby fizycznej. ADM jedynie nim zarządza na podstawie umowy – nie stanowi on komunalnego zasobu mieszkaniowego. Budynek jest częściowo zasiedlony. Na chwilę obecną trwa postępowanie spadkowe względem części nieruchomości. Ostateczne decyzję względem losu budynku najprawdopodobniej zapadną po zakończonym postępowaniu - informuje Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich.

Marszałek przypomina, że w zasobach praktycznie zawsze znajdują się wolne lokale mieszkalne przeznaczone do ponownego zasiedlenia, z czego m.in.:

  • część jest wskazana osobom uprawnionym do zawarcia umowy najmu;
  • część jest przeznaczonych do remontu (w niektórych lokalach zaczął się remont, w niektórych ADM czeka na rozstrzygnięcie procedury przetargowej mającej na celu wyłonienie wykonawcy) – rocznie średnio remontowanych jest około kilkudziesięciu pustostanów;
  • część stanowią lokale zamienne dla rodzin z budynków wykwaterowywanych m.in. z złego stanu technicznego, z powodu realizacji inwestycji, modernizacji zasobu itp.;
  • lokale wielkometrażowe (o pow. ponad 80 m2), z których większość jest przeznaczona do sprzedaży na wolnym rynku. Trwa to dosyć długo.

400 wolnych mieszkań

- Zazwyczaj w naszych zasobach mamy ok. 400 wolnych lokali mieszkalnych przeznaczonych docelowo do ponownego zasiedlenia, nie wliczając lokali w budynkach opróżnionych i będących w trakcie opróżniania - informuje rzecznik ADM. - Nie ma jako takich skupisk wolnostanów - jeżeli pojawia się taka sytuacja to ma ona charakter krótkotrwały – często wtedy, gdy oddany jest do użytku zmodernizowany budynek. Wolne lokale znajdują się zarówno w nowym jak i w starym budownictwie we wszystkich dzielnicach Miasta, w których znajdują się budynki gminne.

Czasami najemcy porzucają lokale

Najdłużej wolne lokale pozostają w budynkach co do których nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja względem ich przyszłości np. rozbiórki, modernizacji czy zbycia. W takich sytuacjach zasiedlanie jest celowo wstrzymane.

Wolne lokale spółka odzyskuje w wyniku naturalnego ruchu ludności - w wyniku zgonów, po wyprowadzeniu się mieszkańców i zdaniu lokalu do dyspozycji spółki, a także na skutek eksmisji.

- Zdarzają się sporadyczne przypadki porzuconych lokali w sytuacji kiedy najemcy decydują się na wyjazd poza granice Polski i przeniesienia do innych krajów swojego centrum życiowego – nie informując nas o tym. W przypadku takich sytuacji podejmujemy stosowne działania celem przejęcia - mówi Marszałek.

Na duże mieszkania komunalne nie ma chętnych

ADM zapewnia, że działa, żeby poprawiać standard lokali w ramach istniejących możliwości budżetu miasta. Jednak czasami przypadkach szybki remont pustostanu byłby działaniem niewłaściwym np. koszt remontu lokalu jest zbyt wysoki i nie ma racjonalnego uzasadnienia lub warunkiem jego realizacji jest uzyskanie znaczącego dofinansowania albo budynek jest w złym stanie technicznym w zakresie izolacji przegród – należy zaizolować i ocieplić ściany przed remontem lokali.

Okazuje się też, że w przypadku mieszkań o powierzchni 80 m kw. albo większych na takie lokale nie ma chętnych, więc powinny być sprzedawane, a przychody powinny być przeznaczane na remonty innych lokali albo budynków.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera