Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

- Podziel się wieszakiem! - apeluje Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, w której w godzinach otwarcia można przynieść (do siedziby przy ul. Gdańskiej 20, zostawiając w kasie) wieszaki i stojaki na ubrania. Te przydadzą się na wernisaż, a dokładniej bezgotówkową wymianę ubrań, jaka 24 lutego o godz. 18 będzie towarzyszyć otwarciu wystawy „Pasożycie. Od praktyki do praktyki” Arka Pasożyta.
Pasożycie w Bydgoszczy - najpierw wymiana ubrań, a potem warsztat tworzenia metodą upcyclingu i recyclingu
- To proste - przynosimy ubrania, których już nie używamy i jednocześnie sami mamy szansę na znalezienie fajnych rzeczy, które zabierzemy ze sobą. Na wydarzenie przynosimy ubrania wyprane, w dobrym stanie, jednym słowem takie, które mogą ruszyć dalej w świat i być częścią kolejnych przygód. Zapoczątkujmy wspólnie cykl praktyk wokół Pasożycia, zaczynając od ubraniowej wymienianki - czytamy w zapowiedzi.
Co z ubraniami, które zostaną po wymieniance? - Będą wykorzystane do ponownego przetworzenia, np. w kolekcję mody alternatywnej - słyszymy w Galerii Miejskiej bwa. Bowiem ekspozycja będzie mieć wydzieloną przestrzeń warsztatową, w której różnym rzeczom nadawane będzie drugie życie metodą upcyclingu i recyclingu.
Polecamy także
A co zobaczymy na samej wystawie? Dokumentację ilustrującą działania i przybliżającą dzieła artysty wizualnego, który w 2010 r. sformułował „Manifest Pasożytnictwa”, przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta, odnosząc się w ten sposób krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. W myśl idei „Manifestu”, Arek Pasożyt mieszkał, żył i tworzył, pasożytując przez 4 lata w kilkunastu miastach, instytucjach kulturalnych i miejscach związanych z kulturą. Z czasem jego działania przerodziły się w tzw. projekty żywicielskie, jak np. cykl działań „Chętnie pomogę” (2012) realizowany w polskich wsiach i miasteczkach; budowa DOMu (2013) między wieżowcami z wielkiej płyty we współpracy ze społecznością elbląskiego blokowiska czy Zakład Malarstwa „Nie do odrzucenia” (2015-16), w którym pracowały osoby bezdomne. Artysta jako współzałożyciel i członek toruńskiej Grupy nad Wisłą w ramach Deklaracji Sprzeciwu wobec aktualnej polityki kulturalnej prowadził protest głodówkowy pod instytucjami kultury w Toruniu, jak: CSW „Znaki Czasu”, Teatrem Horzycy, CKK Jordanki, ale też pod Urzędem Miasta i Urzędem Marszałkowskim.