Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniana kamienica przy ul. Żuławy w Bydgoszczy. ADM chce ją przejąć od 2012 roku

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Dziwne rzeczy mają się dziać w kamienicy przy ul. Żuławy 7 na bydgoskim Szwederowie. Połowa budynku - w który ma udziały Bydgoszcz - jest pusta. W dodatku pracownicy ADM mają pozyskiwać informacje o właścicielach, do czego - zdaniem naszego czytelnika - nie mają prawa.
Dziwne rzeczy mają się dziać w kamienicy przy ul. Żuławy 7 na bydgoskim Szwederowie. Połowa budynku - w który ma udziały Bydgoszcz - jest pusta. W dodatku pracownicy ADM mają pozyskiwać informacje o właścicielach, do czego - zdaniem naszego czytelnika - nie mają prawa. Tomasz Czachorowski
Dziwne rzeczy mają się dziać w kamienicy przy ul. Żuławy 7 na bydgoskim Szwederowie. Połowa budynku - w który ma udziały Bydgoszcz - jest pusta. W dodatku pracownicy ADM mają pozyskiwać informacje o właścicielach, do czego - zdaniem naszego czytelnika - nie mają prawa.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

Sygnał od czytelnika jest niepokojący: - Przy ulicy Żuławy 7 w Bydgoszczy znajduje się kamienica z 14 lokalami mieszkalnymi. Wymagający weryfikacji jest fakt stojących od 2014 roku sześciu pustych mieszkań. Zajętych jest aktualnie tylko 8 lokali Od kilku lat mieszkania stoją puste. Wiadomym jest, że kolejka chętnych do mieszkań komunalnych jest bardzo długa. Zastanawiającym jest fakt, że miasto nie podpisuje nowych umów na puste lokale w tej nieruchomości. ADM chce wyrzucić kolejnych lokatorów, którzy nie mają żadnego zadłużenia czynszowego. Dla kogo mają być zatem przedmiotowe lokale? Dla znajomych zarządu spółki ADM czy dla znajomych włodarzy miasta?

Jak się okazuje oficjalnie, problem kamienicy nie wydaje się być taki prosty do rozwiązania

Marlena Budzińska z Administracji Domów Miejskich wyjaśnia: - Nieruchomość stanowi współwłasność trzech osób prywatnych oraz Gminy Bydgoszcz w części jednej czwartej. Z uwagi na zupełny brak zainteresowania, całkowitą bierność ze strony współwłaścicieli, ADM może podejmować jedynie działania remontowe ratujące budynek przed degradacją, gdyż nie uzyskuje wpływów finansowych ze strony prywatnych właścicieli.

Trwają działania zmierzające do uregulowania stanu prawnego nieruchomości poprzez zasiedzenie. Tyle że zarząd budynkiem komunalna spółka prowadzi od... 1 lutego 2012r.

W budynku zlokalizowanych jest 14 mieszkań, z czego - jak się okazuje - nie 6, ale już 7 pozostaje wolnych.

- Wolnostany wymagają przed zasiedleniem przeprowadzenia gruntownych prac remontowych, w tym modernizacji ogrzewania. Zwolnienie lokali w przedmiotowej nieruchomości następowało albo na skutek zgonu - to jedna osoba - albo dobrowolnego opuszczenia mieszkań przez dotychczasowych najemców, którzy zabezpieczyli swoje potrzeby mieszkaniowe w inny sposób. W przypadku ziszczenia przesłanek wskazanych w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, administracja jednostronnie rozwiązuje umowy najmu lokali poprzez wypowiedzenie, dotyczy to całego zarządzanego zasobu, nie tylko tego budynku. Dodam, że wśród katalogu przyczyn uzasadniających wypowiedzenie stosunku najmu ustawodawca wskazuje też na inne jeszcze niż tylko zaległości - informuje Marlena Budzińska z Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.

Informator zwraca na jeszcze jedna rzecz uwagę: - Pani Sylwia Chmara w rażący sposób wykorzystuje stanowisko zastępcy prezesa ADM, żądając od podległych pracowników dostarczania informacji z wypisów w ewidencji gruntów i budynków w zasobach Wydziału Mienia i Geodezji UM Bydgoszczy, sprawdzając kto jest właścicielem danej nieruchomości, do danych tych de facto ADM jako spółka prawa handlowego też nie ma prawa, a robi to przy pomocy oprogramowania udostępnionego przez Wydział Mienia i Geodezji UM Bydgoszczy. Jest to „praktyka” stosowana od lat celem realizacji celów spółki oraz interesów wybranych grup.

Okazuje się, że - jak wyjaśnia ADM - też nie jest to do końca prawda.

- ADM realizuje zadania publiczne w oparciu o Uchwałę Nr XLVII/1011/13 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 30.10.2013r. w sprawie powierzenia wykonywania zadań własnych Miasta Bydgoszczy w zakresie gospodarowania nieruchomościami w związku z tym udostępnienie pracownikom Spółki rzeczonych danych ma umocowanie prawne. Wykorzystywanie i udostępnianie danych z ewidencji następuje wyłącznie w ramach realizacji zadania publicznego i tylko do użytku służbowego - wyjaśnia Marlena Budzińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo