Negatywne skutki zmiany czasu dla naszego organizmu
- Wiele osób deklaruje, że źle odczuwa zmianę czasu (szczególnie tę w okresie jesiennym). Warto zaznaczyć, że negatywne skutki zmiany czasu będą zróżnicowane w zależności od konkretnego organizmu oraz jego zdolności do adaptacji. W tym materiale przyglądamy się, jak zmiana czasu może wpływać na funkcjonowanie organizmu człowieka.
Czas z letniego na zimowy zmieniamy w ostatnią niedzielę października. Dokładnie w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 3 na godzinę 2 i śpimy dłużej (to akurat naszemu organizmowi powinno się spodobać). Pierwsze negatywne skutki mogą jednak przyjść już po paru godzinach. Wiele osób odczuje zaburzenie zegara biologicznego. O krótkofalowym i długofalowym wpływie zmiany czasu na organizm przeczytasz punkt po punkcie w naszej galerii:
Plany likwidacji zmiany czasu - skończyło się na zapowiedziach
Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Czas zimowy natomiast w ostatnią niedzielę października. W 2023 roku czas z letniego na zimowy przestawimy w nocy z soboty na niedzielę (28/29 października).
Nie brakuje przeciwników zmiany czasu. Uważają oni, że zmiana czasu wprowadza chaos, który nikomu nie jest potrzebny (na przykład przy rozkładach jazdy) oraz źle wpływa na nasz organizm. W ankiecie przeprowadzonej jakiś czas temu w Europie (wzięło w niej udział kilka milionów osób) zdecydowana większość opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu. Ówczesny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił "koniec zmiany czasu w Europie".
Odpowiednie decyzje po przeprowadzeniu konsultacji społecznych podjęła Komisja Europejska oraz Parlament Europejski. Rządy krajów UE miały omówić szczegóły. Ostatecznie pandemia i kryzys gospodarczy zepchnęły kwestię likwidacji zmiany czasu na dalszy plan. Decyzje w tej sprawie nie zapadły.
Polecamy: Rekordowe zasiłki chorobowe w woj. kujawsko-pomorskim. SPRAWDŹ, ile wypłacił ZUS tym osobom?
