Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częściowe zaćmienie Księżyca - październik 2023. Kiedy i o której godzinie oglądać to zjawisko?

Michał Sierek
Michał Sierek
Częściowe zaćmienie Księżyca - będziemy z nim mieli do czynienia w najbliższą sobotę (28 października)
Częściowe zaćmienie Księżyca - będziemy z nim mieli do czynienia w najbliższą sobotę (28 października) Michał Sierek/archiwum
Jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne, już w najbliższy weekend z terytorium Polski będziemy mogli podziwiać częściowe zaćmienie Księżyca. Do zaćmienia Księżyca dochodzi zawsze w momencie, gdy jest on w pełni. Czym różni się zaćmienie częściowe od całkowitego? Kiedy i o której godzinie dokładnie będziemy mogli oglądać zjawisko w Polsce?

Zaćmienie Księżyca - październik 2023 roku

Już w sobotę, 28 października pełnia, podczas której będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Nasz naturalny satelita znajdzie się na niebie w pobliżu świetnie widocznego Jowisza, co będzie dodatkową atrakcją.

Początek częściowego zaćmienia rozpocznie się około godziny 21.35. Wówczas Księżyc zacznie wchodzić w cień Ziemi. Maksymalna faza zaćmienia nastąpi około godziny 22.15. Koniec częściowego zaćmienia Księżyca nastąpi około 22.50.

W cieniu Ziemi znajdzie się niewielki obszar południowej części Księżyca (około 13 procent). Samo zjawisko będzie widoczne gołym okiem, ale na pewno do obserwacji przyda się lornetka, lub teleskop. Sprzęt astronomiczny pozwoli nam zaobserwować więcej szczegółów - na przykład to, jak cień Ziemi zbliża się do wielkiego krateru Tycho.

Jak dochodzi do zaćmienia Księżyca?

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy nasz satelita jest w pełni. Ziemia znajduje się wówczas między Słońcem a Księżycem.

Całkowite zaćmienie Księżyca. Dochodzi do niego, gdy Księżyc znajduje się w cieniu całkowitym Ziemi. Wówczas Księżyc przybiera różne odcienie czerwieni. Jest to spowodowane rozpraszaniem światła słonecznego przez atmosferę Ziemi. Fale niebieskie i fioletowe ulegają rozproszeniu, a czerwone i pomarańczowej docierają do Księżyca.

Częściowe zaćmienie Księżyca. Dochodzi do niego w momencie, gdy jedynie część Księżyca znajduje się w cieniu Ziemi. Z takim właśnie zjawiskiem będziemy mieli do czynienia w sobotę. Nasz satelita nie zrobi się więc czerwony.

  • Warto wiedzieć. Zaćmienie Księżyca zdarza się dość często (nie zawsze widoczne jest z terytorium Polski). Jak podaje Wikipedia, w tym wieku zdarzą się w sumie 143 zaćmienia Księżyca, z tego 85 będzie całkowitych, a 58 – częściowych. Ponadto nastąpi 87 zaćmień półcieniowych (dochodzi do nich, gdy Księżyc wpada jedynie w półcień Ziemi)

Pełne zaćmienie Księżyca w Polsce:

Pełne zaćmienie Księżyca mogliśmy obserwować między innymi w lipcu 2018 roku. Księżyc znalazł się wówczas na niebie blisko Marsa, który dodatkowo był w opozycji (czyli bardzo blisko Ziemi - nieco ponad 57 milionów kilometrów). W poniższej galerii możecie zobaczyć, jak wyglądało to zjawisko:

POLECAMY: Zmiana czasu na zimowy w 2023 roku. Kiedy przestawiamy zegarki?

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera