W mikołajki przez Polskę przetoczy się aktywny front atmosferyczny. W Bydgoszczy oraz w województwie kujawsko-pomorskim 6 grudnia należy spodziewać się opadów deszczu i śniegu.
Prognoza pogody na piątek, 6 grudnia 2024
Strefa opadów wkroczy do Polski w nocy z czwartku na piątek (5/6 grudnia) i będzie przemieszczać się w głąb kraju. W województwie kujawsko-pomorskim i Bydgoszczy powinno zacząć padać jeszcze przed południem. Opady (w prognozach widać deszcz ze śniegiem i sam śnieg) potrwają kilka godzin.
Piątek będzie więc sprawdzianem dla drogowców, którzy kilka tygodni temu zapewniali, że są przygotowani do zimy. To również sprawdzian dla kierowców. Jeśli ktoś nie wymienił jeszcze opon z letnich na zimowe (bo nie zdążył, lub tego po prostu nie robi), lepiej niech tego dnia zostawi auto pod domem.
Na dłuższe utrzymanie się pokrywy śnieżnej nie mamy jednak co specjalnie liczyć. Temperatura w piątek będzie na delikatnym plusie (odczuwalna będzie niższa). Z kolei w sobotę, termometry pokażą w Bydgoszczy w najcieplejszym momencie dnia około 4 stopni Celsjusza.
Długoterminowa prognoza pogody na grudzień i zimę 2025
Zgodnie z długoterminową prognozą pogody opracowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w grudniu na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej (z lat 1991-2020). Na zachodzie i Ziemi Łódzkiej możliwa temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej.

Instytut opracował również prognozy na dalszą część zimy - co nas czeka w styczniu i lutym 2025?
Styczeń 2025
- Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej - informuje Instytut.

Luty 2025
- Średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej - prognozuje IMGW.

- Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) - zaznacza IMGW.
