Jak wysoki mandat może nałożyć leśniczy?
Jak czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń, w ustawie o ochronie przyrody oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.
Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy, ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych - informują Lasy Państwowe
.
Grzywny są nakładane w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu (jeśli sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakładany jest mandat gotówkowy)
Samochód w lesie. Za co można dostać mandat?
Jeśli zastanawiasz się, czy samochodem (jak również motocyklem, quadem, czy motorowerem) możesz wjechać na drogę leśną, to odpowiedź brzmi - tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie oznaczone. Przy drogach leśnych, po których można poruszać się pojazdami, znajdziesz drogowskazy dopuszczające ruch.
Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego - informują Lasy Państwowe
- Leśnicy zaznaczają, że najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.
Gdzie można zostawić auto w lesie, w jakich miejscach nie można zbierać grzybów. Czy strażnik leśny może cię wylegitymować, za co jeszcze można dostać mandat? O tym przeczytasz w galerii:
''
- Warto wiedzieć: Jak informują Lasy Państwowe, w sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.
(źródło: lasy.gov.pl)
Przeczytaj: Pensja minimalna 2023 netto. Podwyżka już w tym tygodniu. Ile teraz na rękę musi płacić szef?
Najlepsze sposoby na kaca - co zrobić, by następnego dnia cz...
