[break]
Nie do razu Rzym zbudowano, więc i Grunwaldzka będzie powstawała etapami. Na pierwszy ratusz rozpisał właśnie przetarg. Docelowo nowa nawierzchnia na ulicy, od wjazdu do Bydgoszczy do Węzła Zachodniego, ma być położona do 2019 roku.
- W tym roku zamierzamy rozpocząć trzy duże zadania związane z przebudową układu komunikacyjnego - podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Oprócz modernizacji ulicy Kujawskiej i przedłużenia Trasy Uniwersyteckiej, kluczowe znaczenie ma rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej, która połączy nas z trasą ekspresową S5. Istotne jest to, że projekt zawiera uwagi bydgoszczan - podkreśla prezydent Rafał Bruski.
Remont był, korki są
Rok temu zakończyła się przebudowa Węzła Zachodniego, dzięki której miasto zyskało nowy most przez Kanał Bydgoski. Tyle że z perspektywy mieszkańców Osowej Góry nie zmieniło się wiele, cały czas wąskim gardłem w ich codziennych podróżach jest „leśny” odcinek Grunwaldzkiej, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu permanentnie zakorkowany.
Rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej jest dla nas kluczowa, bo połączy miasto z trasą ekspresową S5. - Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy
Opracowany w zeszłym roku projekt budowlany zakłada budowę dwóch jezdni jednokierunkowych po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Ale to nie koniec - na odcinku od ulicy Skośnej do ulicy Flisackiej do centrum miasta powstanie buspas, by miejską komunikacją szybciej dojechać do Śródmieścia.
Zmiany będą potężne, bo dotyczą również wszystkich dróg, które krzyżują się z Grunwaldzką (Czaplą, Łowiskową, Zimorodkową, Wronią, Perliczą, Skośną, Kolbego, Papuzią, Przejście, Filtrową, Okopową, Zieloną, Flisacką i Wyrzyską). Niektóre posesje zostaną po zakończeniu inwestycji odcięte od ulicy, więc konieczne było zaprojektowanie dróg serwisowych, którymi mieszkańcy dojadą do skrzyżowań.
Kładek nie będzie
- Część osób chciała budowy kilku kładek nad ul. Grunwaldzką, my jako rada postulowaliśmy jej postawienie w okolicach kościoła. Przy ulicy Kruszyńskiej są już trzy przedszkola, zerówka, podstawówka i liceum. Kładka poprawiłaby bezpieczeństwo w tym miejscu. Jednak inna grupa mieszkańców stanowczo się temu pomysłowi przeciwstawiała, więc kładek jednak nie będzie - mówi Radosław Ginther, przewodniczący rady osiedla Osowa Góra.
- Budowa odbędzie się etapami, by zminimalizować utrudnienia dla kierowców i mieszkańców. W pierwszej kolejności prace rozpoczną się na Osowej Górze. Rozbudowa Grunwaldzkiej zostanie zgłoszona do PO „Infrastruktura i środowisko”, co umożliwi dofinansowanie inwestycji w oparciu o fundusze europejskie - wyjaśniają ratuszowi urzędnicy.
Sam przetarg przebiegnie w dwóch etapach. W pierwszym będą przyjmowane wnioski od firm zainteresowanych realizacją. Do drugiego etapu przejdzie siedem firm, spośród których zostanie wybrana ta, proponująca najlepszą cenę, termin wykonania zadania i najdłuższą gwarancję.