Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazki naukowców i studentów Politechniki Bydgoskiej nagrodzone na targach w Tajlandii [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Naukowcy i studenci Politechniki Bydgoskiej mają powody do dumy. Ich wynalazki zostały uhonorowane na targach w Bangkoku.
Naukowcy i studenci Politechniki Bydgoskiej mają powody do dumy. Ich wynalazki zostały uhonorowane na targach w Bangkoku. Materiały PBŚ
Wielki sukces odnieśli naukowcy i studenci Politechniki Bydgoskiej podczas Thailand Inventor's Day w Bangkoku. W Tajlandii stworzone przez nich wynalazki zdobyły aż cztery medale, w tym trzy złote i jeden srebrny.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

Na prestiżowych targach w Bangkoku swoje wynalazki zaprezentowali naukowcy z całego świata. W tym gronie bardzo wysoko oceniono prace reprezentantów Politechniki Bydgoskiej.

Złoty medal targów oraz nagrodę specjalną od Arabii Saudyjskiej otrzymał wynalazek SafePot, opracowany pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Anny Wenda-Piesik przez mgr inż. Dominikę Wolną, absolwentkę Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej oraz Bartosza Retmańskiego z Wydziału Zarządzania Politechniki Bydgoskiej. SafePot to innowacyjna doniczka do uprawy i pielęgnacji roślin. Wyposażona jest w podwójne dno wypełnione keramzytem, co zapewnia prawidłowe natlenienie korzeni oraz pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności.

- Nadmiar wody spływa do przestrzeni wypełnionej keramzytem i powoli odparowuje, stopniowo dozując wodę do korzeni - informuje Wydział Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ. - Podwójne dno wyposażone w nieduże otwory sprawia, że korzenie nie są zanurzone w wodzie nawet przy intensywnym podlewaniu. Roślina może pobierać tyle wody, ile potrzebuje. Dodatkowo tuż pod powierzchnią podwójnego dna znajdują się otwory boczne, zapewniające natlenienie korzeni i odprowadzające nadmiar wody na zewnątrz. SafePot doskonale sprawdza się zarówno w uprawie hobbystycznej, jak i przemysłowej np. w uprawie warzyw w szklarniach.

To niejedyny wynalazek naukowców PBŚ, który na targach w Bangkoku zdobył złoty medal. W ten sposób doceniono też wynalazek: “Produkty sojowe i metody ich wytwarzania z całych nasion soi razem z okarą”. Stworzył go zespół Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii w składzie: prof. dr hab. inż. Anna Wenda-Piesik, dr inż. Grażyna Gozdecka, prof. PBŚ, dr inż. Ewa Żary-Sikorska, mgr inż. Błażej Błaszak, mgr inż. Małgorzata Bąk, dr hab. inż. Justyna Bauza-Kaszewska, prof. PBŚ oraz dr inż. Joanna Szulc.

Z Tajlandii złoty medal przywiózł także zespół Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej PBŚ w składzie: dr inż. Joanna Szulc, dr inż. Grażyna Gozdecka, prof. PBŚ, dr inż. Wojciech Poćwiardowski, prof. dr hab. inż. Marek Domoradzki. Bydgoskich naukowców uhonorowano za wynalazek: “Sposób produkcji kiełków konsumpcyjnych i urządzenie do tego procesu”. Wspomniany zespół za ten wynalazek otrzymał też nagrodę specjalną przyznaną przez Stowarzyszenie Wynalazców z Zagrzebia.

Powody do dumy ma także zespół Wydziału Inżynierii Mechanicznej w składzie: dr hab. inż. Adam Mazurkiewicz, prof. PBŚ i mgr inż. Marcin Głowacki. Ich wynalazek - trybometr do pomiaru współczynnika tarcia materiałów, biomateriałów i tkanek został również doceniony i zdobył srebrny medal. Gratulujemy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo