Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealistki z bydgoskiej „Jedynki” realizują ważny medyczny projekt w ramach „Zwolnionych z Teorii”

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Malwina Kowalik (od lewej) i Wiola Jarolewska uczą się w I LO w Bydgoszczy w klasie III A o profilu biologiczno-chemiczno-fizycznym. W olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii" startują po raz pierwszy.
Malwina Kowalik (od lewej) i Wiola Jarolewska uczą się w I LO w Bydgoszczy w klasie III A o profilu biologiczno-chemiczno-fizycznym. W olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii" startują po raz pierwszy. Nadesłane
Dwie uczennice I LO w Bydgoszczy startują w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” i właśnie realizują projekt „Make IT Louder". Chcą nagłośnić problem chorób wcale nie tak rzadkich, o których wiedza społeczeństwa, niestety, wciąż jest uboga.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

Wiola Jarolewska i Malwina Kowalik uczęszczają do klasy III A o profilu biologiczno-chemiczno-fizycznym. Obie planują w przyszłości studiować medycynę. O olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” słyszały już wcześniej, ale bodźcem do działania stało się pewne spotkanie w szkole.

- W naszym liceum gościła pani, która zachęciła nas do uczestnictwa w tej olimpiadzie - mówi Malwina. - Opowiedziała jak to działa, jak realizuje się projekty. Za rok mamy maturę, więc trzecia klasa to był najlepszy moment, by wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Pomyślałyśmy z Wiolą, dlaczego by nie spróbować?

Wywiady z lekarzami specjalistami i quizy utrwalające wiedzę

No i przystąpiły do działania. - Interesuje nas medycyna. Obie znamy osoby, które chorują na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) i niedokrwistość aplastyczną - mówi Wiola. - Wiedza o tych schorzeniach wśród społeczeństwa jest raczej niewielka. Dopóki ktoś się z nimi nie zetknie, to mało wie o ich objawach, przyczynach, postępie takich chorób oraz o tym, jak się je leczy.

I tak Wiola i Malwina wymyśliły projekt „Make IT Louder" - “Daj to głośniej”.

- Realizujemy go od połowy listopada ubiegłego roku - informują licealistki. - Teraz już cyklicznie zamieszczamy na Facebooku i Instagramie grafiki na temat różnych schorzeń takich, jak np. niedokrwistość aplastyczna, wrodzona niedoczynność tarczycy (hipotyreoza), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Internauci na naszym fanpage’u znajdą też statystyki dotyczące tych chorób, dowiedzą się, co je wywołuje, co powinno zaniepokoić.

Na tym nie koniec. - Przeprowadzamy też wywiady z lekarzami specjalistami, którzy fachowo przybliżają wiedzę na temat danych chorób, opowiadają jak się je leczy oraz odpowiadają na pytania internautów. Wywiady są w formie pisanej lub w formie live’ów - mówią dziewczęta. - Gościliśmy już hematologa, endokrynologa czy reumatologa. W planach mamy też wywiady np. z ginekologiem i fizjoterapeutą.

Uczennice “Jedynki” chcą też stworzyć quizy utrwalające wiedzę.

- Po części teoretycznej, każdy będzie mógł rozwiązać quiz i sprawdzić, co na temat danej choroby wie - mówi Wiola. - Po feriach chcemy zorganizować w naszym liceum pogadanki na godzinach wychowawczych. O zgodę poprosimy panią dyrektor. Każde takie spotkanie zakończyłoby się właśnie quizem.

Chcą dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców

Dziewczęta zaznaczają, że projekt adresują nie tylko do młodzieży, ale też do osób starszych.

- By mieć szansę na zdobycie nagrody i certyfikatu w “Zwolnionych z Teorii” musimy dotrzeć z kampanią społeczną do szerokiego grona odbiorców, ale najważniejsze jest, aby wzrosła świadomość społeczeństwa na temat tych chorób - podkreślają uczennice.

Realizacja projektu wymagała też od licealistek podzielenia się zadaniami.

- Wiola odpowiada np. za grafiki, kontakt z lekarzami specjalistami oraz za plakaty, które wywiesimy w szkole oraz wstawimy na Facebooku i Instagramie - opowiada Malwina. - Moim zadaniem jest kontakt z prasą, radiem, telewizją. Przygotowaniem materiałów do postów dzielimy się. W realizacji projektu możemy też liczyć na wsparcie naszej nauczycielki od biologii pani Magdaleny Czerwińskiej-Kony. Ostateczny termin zakończenia projektu to 21 marca br., ale tak naprawdę to już 14 marca musimy mieć wszystko gotowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo