https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wykład oraz widowisko Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska z kolędniczą tradycją. Zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury

Justyna Tota
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska 16 stycznia zobaczymy w widowisku kolędniczym na profilu Facebook Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz kanale YouTube KPCK
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska 16 stycznia zobaczymy w widowisku kolędniczym na profilu Facebook Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz kanale YouTube KPCK Dariusz Bloch
W sobotę (16 stycznia) o godz. 17.00 na Facebooku i kanale YouTube Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury zobaczymy Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska w kolędniczym widowisku. Poprzedzi je wykład - o tradycji kolędowania opowie etnografka Hanna Łopatyńska. To będzie przedsmak pierwszej edycji Przeglądu Grup Kolędniczych, jaki KPCK zorganizuje za rok.

Zobacz wideo: Polska oszalała na punkcie morsowania!

„Gwiazdo Betlejemska Prowadź” - pod takim tytułem odbywać się będzie Wojewódzki Przegląd Grup Kolędniczych, nowa propozycja Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury. Obecna sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że konkurs po raz pierwszy odbędzie się w 2022 roku.

W Bydgoszczy będzie Przegląd Grup Kolędniczych z różnych regionów Polski

Jak wyjaśnia KPCK, przegląd mimo, że w nazwie „wojewódzki”, będzie miał zasięg ogólnopolski.
- W naszym regionie są oczywiście spotykane grupy kolędnicze, jednak jest ich znacznie mniej niż np. grup zapustnych, które można licznie spotkać m.in. w okolicach Włocławka, gdzie co roku organizowany jest Korowód Grup Zapustnych - tłumaczy nam Marta Wierzbiańska, kierownik Działu Artystycznego Pracownia Muzyki KPCK.

Jednym z głównych celów przeglądu będzie dotarcie do różnych grup, zajmujących się zwłaszcza teatrem obrzędowym, ale także:

  • podtrzymywanie żywej tradycji i kultury ludowej związanej z tematyką Bożego Narodzenia i kolędowania,
  • wyłonienie zespołów prezentujących szczególny poziom artystyczny i merytoryczny
  • artystyczna wymiana doświadczeń członków grup kolędniczych.

- Zadaniem grup zakwalifikowanych do przeglądu będzie przedstawienie widowiska tradycyjnego lub tradycyjnego z elementami współczesnymi, związanego z obrzędem ludowym kolędowania z uwzględnieniem charakterystycznych postaci, maszkar i wątków regionalnych. Prezentacje powinny, w miarę możliwości scenicznych, zachować formę i charakter „chodzenia po kolędzie”. Przegląd będzie skierowany do grup w różnym przedziale wiekowym - precyzuje Marta Wierzbiańska.

Posłuchaj wykładu o tradycji kolędowania, zobacz widowisko Ziemi Bydgoskiej na Facebooku i YouTube KPCK!

Tymczasem już w najbliższą sobotę (16 stycznia) o godz. 17 KPCK zaprasza na wydarzenie online, które będzie wprowadzaniem do przeglądu.

- Proponujemy krótki wykład Hanny Łopatyńskiej z Muzeum Etnograficznego w Toruniu na temat tradycji kolędowania w Polsce. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną eksponaty muzealne dotyczące kolędowania. Drugą częścią będzie widowisko kolędnicze w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska Ziemia Bydgoska z wykorzystaniem charakterystycznych postaci i maszkary zwierzęcej - zapowiada Marta Wierzbiańska, zapraszając na profil Facebook Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz kanał YouTube KPCK.

Polecamy także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski