Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyczyścimy miasto. Powstaje program ochrony środowiska

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Przeszkadza ci hałas pod oknami albo za duży ruch samochodów? Możesz napisać do ratusza. Urzędnicy będą cię chronić, pod warunkiem, że... znajdą 5,5 miliarda złotych.

Przeszkadza ci hałas pod oknami albo za duży ruch samochodów? Możesz napisać do ratusza. Urzędnicy będą cię chronić, pod warunkiem, że... znajdą 5,5 miliarda złotych.

Do połowy sierpnia potrwają rozpoczęte właśnie z bydgoszczanami konsultacje „Programu ochrony środowiska dla miasta Bydgoszczy na lata 2015-2020”. Dokument przygotowany dla Urzędu Miasta za 46 tys. złotych zawiera spis działań, które mają pozwolić na poprawę, a przynajmniej niepogarszanie stanu środowiska w Bydgoszczy.

- Program ma pomóc rozwiązać największe problemy miasta: nadmierny hałas i zły stan powietrza - mówi Grzegorz Boroń, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

<!** reklama>

Zawartość rakotwórczego benzopirenu w bydgoskim powietrzu przekracza dopuszczalny poziom w stacjach pomiarowych przy Wojska Polskiego i na placu Poznańskim. Już teraz wiadomo, że ekrany akustyczne muszą stanąć na Jana Pawła II, Fordońskiej, na prawie całej Planu 6-letniego, u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Magnuszewskiej. Miejsc, w których normy hałasu już są przekroczone, jest o wiele więcej. Sposobem na walkę z hałasem ma być także ograniczenie ruchu tirów m.in. na węźle zachodnim i ul. Fordońskiej przez Łęczycką do Kamiennej. Zaplanowano też rewolucję w komunikacji miejskiej - ma się pojawić ponad 20 nowych tramwajów i aż 80 autobusów.

Miasto ma też zamiar poprawić jakość wód powierzchniowych, gospodarkę odpadami, nawet redukować pola elektromagnetyczne. - Każdy z mieszkańców może zapoznać się z programem i przysłać nam swoje uwagi czy spostrzeżenia, wypełniając formularz kontaktowy lub w jakiejkolwiek innej formie - mówi Grzegorz Boroń. - Każdy głos zostanie przeanalizowany.

Program i formularz kontaktowy są dostępne na stronie www. czystabydgoszcz.pl. 1 sierpnia w ratuszu odbędzie się też spotkanie z mieszkańcami.

Grzegorz Boroń podkreśla, że miasto ma wpływ tylko na część działań proekologicznych - na spółki, szkoły, drogi itd. - Posunięcia przedsiębiorstw i społeczności w obecnych, trudnych czasach mogą się skończyć na ograniczeniu wydatków na ochronę środowiska, bo bez nich można przeżyć - mówi. - Skutki takich zachowań są nie do oszacowania.

Na samą poprawę jakości powietrza do 2020 roku miasto musi wydać 2,4 mld zł, a na walkę z hałasem - prawie miliard złotych. Całość działań zawartych w programie ma kosztować 5,5 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!