- Czy w przypadku zgłoszenia gwałtu jest ono przyjmowane przez policjanta tej samej płci, co ofiara gwałtu? Jeśli nie, to jakie są działania policji w celu zabiegania powtórnej wiktymizacji? Jakie statystyki są w naszym województwie dotyczące tego przestępstwa? - to treść pytania, jakie w drodze interpelacji złożyła radna sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Anna Niewiadomska.
Najpierw spadek, potem wzrost liczby zgwałceń
W odpowiedzi od insp. Jakuba Gorczyńskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy czytamy, że przygotowując dane statystyczne wzięto pod uwagę ostatnie cztery lata, z wyjątkiem 2025.
I tak najwięcej, bo aż 77 tego typu przestępstw odnotowano w roku 2021. W kolejnym roku nastąpił spadek liczby podobnych przepadków do 45, ale w następnych latach zauważalna jest tendencja wzrostowa.

- Uwidacznia się systematycznie rosnąca wykrywalność tego przestępstwa i co warte podkreślenia, w roku 2023 osiąga ona 100 proc., by następnie w roku 2024 spaść nieznacznie do 98,67 proc. Zaznaczyć jednak należy, że ma to miejsce przy zauważalnym wzroście przestępstw stwierdzonych w roku 2024 w stosunku do roku 2023 - brzmi komentarz ze strony Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Każdy policjant musi znać procedury
Jak się dowiadujemy, policjanci wyznaczeni do prowadzenia czynności związanych z przyjęciem zawiadomienia o przestępstwie zgwałcenia "zobowiązani są do przestrzegania procedur postępowania policji z osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej". Te z kolei opracowało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Każdy policjant zobowiązany jest do znajomości tych procedur.
Zobacz również: Proces zabójcy Nadii. Oskarżony zmienia zeznania
Przepisy stanowią, że "w miarę możliwości" osoba pokrzywdzona przesłuchiwana jest przez przeszklonego policjanta tej samej płci, chyba że życzy sobie inaczej. Ponadto kontakt z pokrzywdzonym na każdym etapie odbywa się w warunkach "zapewniających pełną ochronę jej prywatności".
Przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie ogranicza się do wskazania najważniejszych faktów i dowodów, a policja zobowiązana jest "zapewnić pokrzywdzonej pełną dyskrecję, transport do i z placówki medycznej, gdzie przeprowadzane są badania lekarskie mające na celu zabezpieczenie śladów przestępstwa, możliwość umycia się i przebrania w inną odzież".
Przesłuchana/y tylko raz
Warto również podkreślić, że pokrzywdzonego poucza się o prawach w formie ustnej i pisemnej, tłumaczy kolejne niezbędne do podjęcia kroki i umożliwia kontakt z osobą wskazaną. Ta osoba z kolei ma prawo być przy wykonywanych czynnościach. Policja - jak wynika z odpowiedzi KWP - udostępnia się bazę danych placówek medycznych specjalistycznego poradnictwa w tym prawnego, psychologicznego i rodzinnego
- Należy zaznaczyć, że szczegółowe przesłuchanie pokrzywdzonego na okoliczności przestępstwa, w charakterze świadka odbywa się przed sądem tylko wówczas, jeżeli jego zeznania mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy i tylko raz, chyba, że wyjdą na jaw istotne okoliczności, których wyjaśnienie wymaga ponownego przesłuchania, lub w razie uwzględnienia wniosku dowodowego oskarżonego, który nie miał obrońcy w czasie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego - brzmi odpowiedź insp. Jakuba Gorczyńskiego.
