MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Frekwencja w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim. Sondaż: ponad 51-proc. frekwencja w kraju

OPRAC.:
Jakub Kisiel
Jakub Kisiel
Państwowa Komisja Wyborcza przekazała kolejne informacje dot. frekwencji wyborczej podczas trwających wyborów samorządowych.
Państwowa Komisja Wyborcza przekazała kolejne informacje dot. frekwencji wyborczej podczas trwających wyborów samorządowych. DARIUSZ GDESZ / POLSKAPRESSE
Zakończyło się głosowanie w pierwszej turze wyborów samorządowych. Według sondażu exit poll frekwencja w wyborach wyniosła 51,5 proc.

Wybory samorządowe 2024

7 kwietnia odbywały się wybory samorządowe. Tego dnia Polacy wybierali swoich przedstawicieli na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, a także do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Lokale wyborcze były otwarte o godz. 7 do godz. 21.

Na naszej stronie internetowej relacjonowaliśmy przebieg wyborów w Bydgoszczy. Mieszkańcy naszego miasta otrzymali dziś trzy karty do głosowania - szarą z listą kandydatów do Rady Miasta, niebieską kartę do głosowania na radnych sejmiku województwa oraz różową, na której oddajemy głosy na kandydata na prezydenta Bydgoszczy. W Bydgoszczy działało 207 obwodowych komisji wyborczych.

Trwa I tura wyborów samorządowych, w których bydgoszczanie wybierają swoich kandydatów na prezydenta miasta, do Rady Miasta oraz do sejmiku województwa.

Wybory 2024 - tak głosowali bydgoszczanie. Mamy zdjęcia z dw...

Frekwencja w kraju - dane PKW z godz. 17

Państwowa Komisja Wyborcza o godzinie 18:30 przekazała kolejne wiadomości dotyczące frekwencji wyborczej. Z danych PKW wynika, że na godzinę 17 głosowania do urn wyborczych udało się 39,43% uprawnionych głosujących.

W porównaniu do wyborów samorządowych z 2018 r. (stan na godz. 17) frekwencja jest niższa o blisko 2 proc. Natomiast w październikowych wyborach parlamentarnych frekwencja na godz. 17 wynosiła ponad 57 procent.

Przypomnijmy, o godz. 12 frekwencja w kraju wynosiła 16,52 proc.

Według sondażowych badań exit poll, frekwencja w Polsce wyniosła 51,5 proc.

Frekwencja w Bydgoszczy i pow. bydgoskim

W Bydgoszczy frekwencja wyborcza na godz. 17 wyniosła 35,50%, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim 38,58%.

O godzinie 12 frekwencja wynosiła odpowiednio 16,35 proc. w Bydgoszczy i 16,58 proc. w regionie.

W powiecie bydgoskim frekwencja do godziny 17 była wyższa niż w Bydgoszczy i bardzo zbliżona do wyniku odnotowanego w całym regionie. Do urn wyborczych poszło 38,35 proc. uprawnionych do głosowania. Spośród gmin w pow. bydgoskim najwyższa frekwencja na godz. 17 została odnotowana w gminie Solec Kujawski, natomiast najniższa w gminie Nowa Wieś Wielka.

  • gmina Solec Kujawski - 40,66 proc.

  • gm. Osielsko - 40,63 proc.

  • gm. Dobrcz - 40,39 proc.

  • gm. Dąbrowa Chełmińska - 38,17 proc.

  • gm. Koronowo - 38,04 proc.

  • gm. Sicienko - 37,32 proc.

  • gm. Białe Błota - 36,17 proc.

  • gm. Nowa Wieś Wielka - 35,61 proc.

Zebraliśmy wypowiedzi bydgoszczan, którzy wzięli udział w głosowaniu.Mamy opinie mieszkańców po wyborach >>>

Wybory samorządowe w Bydgoszczy 2024. Mamy wypowiedzi mieszk...

Krótko po godzinie 21 powinniśmy poznać frekwencję oszacowaną na podstawie exit poll.

Ponad 29 mln uprawnionych do głosowania

W całym kraju otwartych jest 29 707 obwodowych komisji wyborczych. Uprawnionych do głosowania jest 29 037 073 osób, z czego 5 461 głosuje korespondencyjnie.

Podczas I tury wyborów samorządowych wybierzemy 107 prezydentów miast, 906 burmistrzów oraz 1464 wójtów. Ponadto, wybranych zostanie również 46558 radnych - 39416 do rad gmin, miast i miejskich, 6170 do rad powiatów, 552 do sejmików wojewódzkich, a 420 do rad dzielnic Warszawy. W całym kraju wszystkie komitety wyborcze zarejestrowały 183 121 kandydatów na radnych.

W miejscowościach, w których żaden z kandydatów na prezydenta, burmistrza czy wójta nie uzyska co najmniej 50% poparcia w pierwszej turze, będzie potrzebna druga tura - wyborcy pójdą do urn 21 kwietnia.

Jak oddać ważny głos?

Aby nasz głos podczas dzisiejszych wyborów samorządowych był ważny, należy potwierdzić swoją tożsamość członkom obwodowej komisji - tylko wówczas otrzyma się karty do głosowania.

Głos będzie ważny, gdy postawimy krzyżyk w kratce odpowiadającej kandydatowi, którego chcemy poprzeć. Na danym szczeblu możemy wybrać tylko jedną osobę i postawić tylko jeden krzyżyk, gdyż jeśli będzie ich więcej lub nie będzie żadnego, głos będzie nieważny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera