Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie: W żnińskiej Sufraganii można było podziwiać dzieła Romana Terzyka dedykowane Janowi Pawłowi II

Maria Warda
Proboszcz ks. Tadeusz Nowak dziękował Sławomirowi Chojnackiemu i Romanowi Terzykowi za niecodzienną wystawę, którą wysoko ocenili także mieszkańcy Żnina
Proboszcz ks. Tadeusz Nowak dziękował Sławomirowi Chojnackiemu i Romanowi Terzykowi za niecodzienną wystawę, którą wysoko ocenili także mieszkańcy Żnina Maria Warda
Otwarcie wystawy było jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Żninie. Pierwszy obraz powstał w 2000 roku, ostatni w dniu śmierci naszego wielkiego rodaka.

Roman Terzyk, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, znany żniński artysta poświęcił Janowi Pawłowi II 56 obrazów. Tworzył je techniką rytowania igłą, zwaną potocznie drapanką.

- Te stacje z życia Jana Pawła II tworzyłem nie tylko w hołdzie naszemu wielkiemu rodakowi, ale także mojemu śp. ojcu, który nauczył mnie tworzyć obrazy tak zwaną techniką drapanki - mówił podczas wernisażu Roman Terzyk. - Pierwszy obraz powstał w 2000 roku. W domu był stary kalendarz z 1999 roku z fotografiami pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wyciąłem postać w białej szacie i umieściłem ją na ciemnej drapance. W ten sposób narodził się cykl obrazów na wzór stacji Drogi Krzyżowej. Ostatni obraz powstał krótko po śmierci naszego papieża. Przedstawia on jak Karol Wojtyła, który idzie do Domu Ojca.

Wspomnienie: W żnińskiej Sufraganii można było podziwiać dzieła Romana Terzyka dedykowane Janowi Pawłowi II
Maria Warda

Dzieło Romana Terzyka było wystawione w Żninie przed laty tylko raz w Żnińskim Domu Kultury. Od zapomnienia ocalił je Sławomir Chojnacki, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych, wielki miłośnik sztuki.

Tchnął on ducha w Romana Terzyka, który miał chwilowe kłopoty ze zdrowiem i porzucił twórczą pasję. Chodził i pukał do osób, które ostatecznie pomogły mu w zakupie antyram, w których umieszczono dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracowników żnińskiego muzeum, w tym Janiny Terzyk, umieszczono wszystkie obrazy.
Sławomir Chojnacki doprowadził także do odmalowania wnętrza średniowiecznej siedziby biskupów gnieźnieńskich, gdzie znajduje się wystawa.

- Ostatni raz malowaliśmy sufraganię 15 lat temu - przyznał ksiądz Tadeusz Nowak, proboszcz parafii św. Floriana. - Dziękuję panu Sławomirowi za to młodzieńcze zaangażowanie, bez którego tej wystawy by nie było.
Wielkie otwarcie, poprzedziła msza św. dziękczynna za wielki pontyfikat. W małych salkach zgromadziło bardzo wielu osób, miłośników twórczości Romana Terzyka. Wśród zwiedzających nie zabrakło samorządowców.

Przyszła nawet dziewczyna mieszkająca na stałe w Anglii oraz dawny I sekretarz powiatowego komitetu PZPR. Tego dnia wszyscy zdawali się być jedną wielką rodziną, pragnącą oddać hołd Janowi Pawłowi II i Romanowi Terzykowi. Do tego ostatniego ustawiła się długa kolejka z życzeniami.

- Wystawa czynna będzie do 16 czerwca.
- W sufraganii czuwać będą Janina Terzyk i Urszula Nowicka.
- Zwiedzający nie płacą za wejście do muzeum kościelnego, jednak można wrzucić symboliczną złotówkę do skarbonki.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera