https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojownicy Maryi modlili się w bydgoskiej Dolinie Śmierci za Ojczyznę

(AS)
Opracowanie:
Oprócz Wojowników Maryi z grup regionalnych w całym kraju, można było spotkać osoby starsze, rodziny, młodzież i dzieci.
Oprócz Wojowników Maryi z grup regionalnych w całym kraju, można było spotkać osoby starsze, rodziny, młodzież i dzieci. Przemysław Stężała
Blisko tysiąc osób zgromadziło się w nocy z piątku na sobotę w Dolinie Śmierci w Fordonie na modlitwie o błogosławieństwo dla Polski, które zorganizowała męska wspólnota religijna Wojownicy Maryi. Podobne nabożeństwo miało miejsce w około 100 kościołach w Polsce i za granicą.

Modlitwa w intencji Ojczyzny to inicjatywa salezjanina ks. Dominika Chmielewskiego SDB, założyciela i moderatora Ruchu Wojowników Maryi. Z czasem utrwaliła się pn. „Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski”.

- Zależy nam, abyśmy jako Polacy zjednoczyli się w szturmie do nieba. Taka modlitwa ma potężną moc. Takie wydarzenie jest tylko w Polsce - kraju Matki Bożej - mówił w wywiadzie dla Radia Maryja ks. Dominik Chmielewski.

Przyjechali także z daleka

Na modlitwę do Doliny Śmierci, miejsca masowego mordu bydgoszczan przez niemieckich żołnierzy jesienią 1939 r., przybyli wierni nie tylko z miasta, ale także z regionu i spoza niego. Oprócz Wojowników Maryi z grup regionalnych w całym kraju, można było spotkać osoby starsze, rodziny, młodzież i dzieci.

Weronika, Kasia i Karolina, dwudziestokilkuletnie kobiety przyjechały na modlitwę aż z Chojnic i Kościerzyny. W takim nabożeństwie uczestniczyły pierwszy raz, a dowiedziały się o nim z internetu. Zostały do końca, do godz. 2 w nocy.

Drugi raz w Bydgoszczy modlił się Krzysztof Łaniecki, Wojownik Maryi ze Żnina. Trwał na czuwaniu wraz z małżonką Marią i córkami - Dominiką i Weroniką, które mają 7 i 11 lat. - Musieliśmy tutaj być. Nie sposób nie modlić się za Ojczyznę. Przecież Polska to nasz dom! - mówił Krzysztof.

Msza święta o północy

Czuwanie rozpoczęło się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim, ponowiono akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Wierni prosili o wstawiennictwo m.in. św. Andrzeja Bobolę, patrona Polski i św. Michała Archanioła.

Ks. Paweł Żurawiński, proboszcz parafii w Kobylance, kustosz Sanktuarium bł. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, nowy moderator wspólnoty Wojowników Maryi, wygłosił konferencję, w której mówił m.in. o Dolinie Śmierci, potrzebie odmawiania różańca i modlitwy w intencji Polski.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była msza święta, która rozpoczęła się dokładnie o północy pod przewodnictwem ks. bp Krzysztofa Włodarczyka. Na początku homilii zacytował wiersz dla dzieci, autorstwa Władysława Bełzy „Kto ty jesteś? Polak mały”.

Patriotyzm to coś więcej...

Włodarczyk nawiązał w kazaniu m.in. do postaci ks. Jerzego Popiełuszki, który, jak argumentował, jest wzorem postawy patriotycznej.

- Bo czym tak naprawdę jest patriotyzm? Jeżeli uznamy, że jest to umiłowanie Ojczyzny, to ks. Jerzy niewątpliwie kochał Polskę. Dla niej oddał swoje życie. Jak żołnierz na froncie, który ginie za wolność swojej Ojczyzny. Ale patriotyzm to coś więcej niż tylko miłość do swojego kraju. Patriotyzm to służba, zaprzeczenie egoizmu. Służba wobec rodziny, starszych, chorych, potrzebujących, biednych, opuszczonych. Przeciwieństwem patriotyzmu jest zobojętnienie na sprawy publiczne - głosił biskup.

Modlitwa także za granicą

W czasie Eucharystii przyrzeczenie Wojownika Maryi złożył ks. Paweł Żurawiński, nowy moderator Ruchu WM. Całość spotkania zakończyło błogosławieństwo Polski Najświętszym Sakramentem oraz odśpiewanie Te Deum i Boże coś Polskę

- W łączności z bydgoskim wydarzeniem było około 100 wspólnot w kraju i zagranicą, w tym we Francji i Szwecji, które odprawiały nabożeństwa w swoich parafiach - poinformował Kamil Kowalczyk, koordynator Ruchu Wojowników Maryi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski