Znajduje się tam 69 mogił polskich żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Bydgoszczy w styczniu 1945 roku, żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku oraz 18 nieznanych Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców w 1939 roku.
- Wolność nie jest czymś, co otrzymujemy, ale czymś, co wygrywamy w walce - świadczy o tym ofiara tych, których pamięć czcimy dzisiaj w 80. rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej. Stojąc dziś w milczeniu u stóp ich mogił, pełni jesteśmy szacunku i wdzięczności, za udzieloną nam lekcję patriotyzmu i miłości do Ojczyzny - powiedział podczas uroczystości Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, cytowany przez ratusz.
Stwierdził, że bohaterstwo naszych przodków nie może zostać nigdy zapomniane.
- Historia dokonań obrońców Bydgoszczy i tych, którzy walczyli o wyrwanie jej z rąk hitlerowskich okupantów, powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie, byśmy zawsze znali wysoką cenę naszej wolności. Jej zdobycie okupione zostało trudem, łzami i ogromnym cierpieniem. Dzięki poświęceniu i gotowości do ofiary tych, którzy sprzeciwili się narzuconym kajdanom niewoli, możemy dziś mówić i myśleć po polsku. Możemy się czuć i nazywać Polakami - dodawał Mirosław Kozłowicz.
Modlitwę poprowadził ks. Bogusław Konieczka, proboszcz parafii św. Józefa. W uroczystości udział również wzięli parlamentarzyści, reprezentanci władz rządowych i organizacji kombatanckich w asyście żołnierzy Wojska Polskiego.
