Podczas środowej audiencji generalnej na placu świętego Piotra papież Franciszek zwracał uwagę, że miliony ludzi na całym świecie, szczególnie w najbiedniejszych krajach, są uzależnione od pszenicy z Ukrainy.
"Wielki niepokój"
– Blokowanie eksportu pszenicy z Ukrainy budzi wielki niepokój, ponieważ od tego zależy życie milionów ludzi, zwłaszcza w biedniejszych krajach – mówił Ojciec Święty i dodał: "Zwracam się z gorącym apelem o dołożenie wszelkich starań, aby rozwiązać ten problem, zagwarantować powszechne prawo do żywienia".
Kończąc papież Franciszek podkreślił, że nie wolno używać pszenicy, będącej podstawowym artykułem spożywczym, jako broni wojennej.
Apel ten został przyjęty przez tłum zgromadzony na placu świętego Piotra gorącymi brawami.
Głód może dotknąć nawet 220 milionów ludzi
Rosyjska agresja na Ukrainę to nie tylko śmierć i zniszczenie w zaatakowanej Ukrainie. To również ogromny problem z eksportem zboża, którego Ukraina jest jednym z głównym producentów. Uniemożliwia go rosyjska blokada ukraińskich portów, w których znajduje się co najmniej 6 milionów ton zbóż i ok. 14 milionów ton kukurydzy.
W ubiegłym tygodniu wicedyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. wyżywienia i rolnictwa Maurizo Martina ostrzegał, że jeśli eksport tych produktów nie zostanie umożliwiony, głód może dotknąć nawet 220 milionów ludzi.
Rosja nie wyklucza możliwości odblokowania portów, jednak stawia warunek, którym jest zniesienie nałożonych przez Zachód sankcji.
ibtimes.com
