Inscenizacja zdobycia miasta w 1113 roku przez Bolesława Krzywoustego, muzyka ludowa, dawna sztuka rzemiosła i tradycyjne potrawy czekają na uczestników 710 urodzin Nakła.
<!** Image 2 align=right alt="Image 121081" sub="Gród w Łazienkach ma być większy od ubiegłorocznego. Liczniej stawi się też rycerstwo. Specjalny historyczny strój przygotowano również dla burmistrza Fot. Rodryk Szamlewski">- Podczas sobotniego festynu w Łazienkach obejrzymy inscenizację bitwy o Nakło, która miała miejsce w 1113 roku. Tak jak w zeszłym roku, rycerze będą podbijać gród notecki, ale będzie ich o wiele więcej. Będzie też więcej strzałów z armat. Walkę opatrzymy komentarzem historycznym. Mamy też przygotowane specjalne ubranie rycerskie dla burmistrza Nakła - Zenona Grzegorka, który przekaże klucze do miasta - powiedział Sławomir Łaniecki, dyrektor Nakielskiego Ośrodka Kultury.
W trakcie imprezy mieszkańcy będą mogli zapoznać się z kulturą średniowieczną. Swoje rzemiosło przybliżą garncarz i mincerz.
- Mieszkańcy zobaczą, jak wyrabiało się kiedyś garnki oraz monety, które będzie można zakupić - dodał Sławomir Łaniecki.
Gwiazdą wieczoru ma być występ olsztyńskego Shannon Band - jednego z najbardziej znanych zespołów, grających muzykę z pogranicza folkloru, brzmień celtyckich i etnicznych. W swoim szerokim instrumentarium mają, między innymi, dudy szkockie i irlandzkie, bombardę - bretoński obój, nyckelharpę - ludowe skrzypce ze Szwecji oraz melodeon, czyli XIX-wieczne organy.
<!** reklama>Drugim ważnym wydarzeniem podczas jubileuszowych Dni Nakła będzie Jarmark św. Wawrzyńca na Rynku - impreza, która promuje kulturę ludową Krajny i Pałuk. Patronem imprezy został święty, który najbardziej kojarzy się z historią Nakła. Podczas niedzielnego jarmarku, od godziny 10 do 18 artyści będą pokazywać dawne techniki produkcji i wyrobu przedmiotów. O godzinie 11:30 organizatorzy zapraszają do pamiątkowego zdjęcia, które zostanie zrobione z wysięgnika strażackiego. Wśród osób znajdujących się na nim rozlosowane będą nagrody.
- Na wszystkich czekają warsztaty rzemieślnicze, degustacja lokalnych dań, które przygotują koła gospodyń wiejskich. Wystąpią ludowe zespoły muzyczne - Pałuki, Pałuczanki, Sadkowianie, Jesienny Kwiat, Swojacy oraz Niespodzianka Pana Janka. Na Rynku zaprezentują się też cyrkowcy z brodnickiego domu kultury - powiedział Tomasz Pasieka z Muzeum Ziemi Krajeńskiej.
Podczas jarmarku pierwszy raz będzie można kupić nakielskie dukaty, które są warte sześć złotych. Pamiątkową monetę honoruje kilka sklepów i placówek usługowych. W całym mieście będą plakaty informujące o tym, gdzie można dokonać płatności dukatami. Informacje można również znaleźć na stronach internetowych: www.naklo.pl, www.dukat-lokalny.pl. Dokładnie w rok po ich wyemitowaniu, czyli 31 maja 2010 roku, stracą wartość rynkową i będą jedynie monetami kolekcjonerskimi.
Z kolei 19 czerwca, w ramach obchodów 710 rocznicy nadania praw miejskich Nakłu, o godzinie 12 w amfiteatrze odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, na którą zaproszeni są wszyscy przedstawiciele samorządów, sprawujących władzę w Nakle od 1990 roku.