Organizatorzy wszystko dopięli na ostatni guzik i tylko od pogody zależy, czy dwa dni będą w Nakle czasem dobrej zabawy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 150528" sub="Od trzech lat wojowie szturmują nakielski gród, a z każdym rokiem jest ich zdecydowanie więcej
/ Fot. Paweł Wiśniewski">- Zabawa będzie w sobotę i niedzielę. Najpierw odbędą się uroczystości związane z dwudziestą rocznica nakielskiego samorządu - informuje Iwona Romińska-Jędrzejczak, sekretarz miasta i gminy Nakło.
Z okazji rocznicy, upamiętniającej pierwsze demokratyczne wybory do samorządu z 27 maja 1990 roku, w kościele św. Wawrzyńca dzisiaj o godz. 12 odprawiona zostanie msza święta, a o godz. 13 w Nakielskim Ośrodku Kultury rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej.
A w sobotę i niedzielę Nakło zaprasza do zabawy.
<!** reklama>Organizatorem jutrzejszej, Wielkiego Festynu Rycerskiego w Łazienkach nad Notecią, jest Nakielski Ośrodek Kultury.
- Rycerze z 15 bractw, ponad stu zbrojnych - co roku jest ich więcej - przedstawią inscenizację zdobycia Nakła przez Bolesława Krzywoustego w 1113 roku oraz zapomnianej nieco bitwy pod Dąbkami w 1431 roku, która zatrzymała Krzyżaków podbijających Krajnę - imprezę, która będzie sie odbywać w godz. 15-22, zapowiada Sławomir Łaniecki, dyrektor NOK.
Nad Notecią wystąpią też zespoły: Danar Irish Ethnojazz (muzyka irlandzka i celtycka) oraz Własny Port (szanty i folk). Zaplanowano pokazy średniowiecznego rzemiosła, zwiedzanie wioski rycerskiej oraz współczesne atrakcje - wesołe miasteczko, czynne będą stoiska gastronomiczne. Będzie też można podziwiać stare, piękne samochody.
W niedzielę natomiast, w godz. 9.30 do 17.30 na II Jarmark Świętego Wawrzyńca na nakielski Rynek zaprasza Muzeum Ziemi Krajeńskiej. - Będzie to impreza promująca region krajeński, publiczność bawić będą, między innymi, regionalne zespoły ludowe, ale też, o godz. 16, wystąpi znany zespół góralski Trebunie Tutki. Zaplanowaliśmy też dla uczestników jarmarku kilka konkursów oraz inne atrakcje - informuje Andrzej Sołtysiak, dyrektor muzeum.
O godz. 13 organizatorzy zapraszają nakielan do zdjęcia, które zostanie wykonane z wysięgnika strażackiego. Drugą atrakcją będzie emisja drugiego dukata nakielskiego, który do końca maja w niektórych sklepach i placówkach usługowych honorowany będzie jako lokalny środek płatniczy o wartości 6 złotych. Moneta o nominale 6 dukatów ma też wartość kolekcjonerską i sprzedawana będzie również w ozdobnych blisterach. - Na Rynku będziemy też bity nakielski grosz. Otwarte zostaną stoiska twórców ludowych, przyglądać się będzie można pracy kowala, garncarza, rzeźbiarza, wyplataniu z witek brzozy. Koła Gospodyń Wiejskich nakarmią nas wyrobami regionalnej kuchni - obiecuje i zaprasza Andrzej Sołtysiak.
Oby nam tylko dopisała pogoda!
Warto wiedzieć
Od 2000 roku - 27 maja obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego.