- Z naszego punktu widzenia sprawa jest jasna. Wszystko co zostanie znalezione w trakcie prac archeologicznych, w wodzie czy na lądzie, należy do Skarbu Państwa. Konserwator zabytków, w tym wypadku ja, ma prawo przekazać komuś w depozyt takie znaleziska. W depozyt, bo tak wartościowych rzeczy nigdy nie przekazuje się na własność. Zdecydowałem, że najlepszym miejscem do prezentacji takich zbiorów będzie Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy - mówi Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków w Toruniu.
Zdecydowałem, że najlepszym miejscem do prezentacji takich zbiorów będzie Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
- Skarb bydgoski można ciągle oglądać w Muzeum Okręgowym w Europejskim Centrum Pieniądza. Do końca roku powstanie już wystawa stała, nad która ciągle pracujemy. Pokażemy tam wszystkie przedmioty znalezione w wyniku prac archeologicznych, poza tymi które trafiły na Zamek Królewski w Warszawie, gdzie stanowią istotną część wystawy o biżuterii - wyjaśnia Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Obwodnica Bydgoszczy widziana z kosmosu. Budowa S5 w regioni...
Tuż po odnalezieniu skarbu muzeum błyskawicznie, bo w przeciągu pięciu tygodni przygotowało tymczasową ekspozycję i przygotowywało dokumentację znaleziska.
- Chcieliśmy jak najszybciej pokazać znalezisko bydgoszczanom i wszystkim zainteresowanym. Teraz powstaje stała wystawa, skończy ją do końca roku - mówi dyrektor.
Konserwator potwierdza, że z kurią były prowadzone rozmowy na temat warunków eksponowania skarbu bydgoskiego w muzeum diecezjalnym . - Jeżeli muzeum zapewni prezentację ekspozycji spełniającą warunki, w tym ich zabezpieczenie i opiekę konserwatorską, nie wykluczamy powrotu do tych rozmów. Na teraz jednak takiego tematu nie ma - skarb bydgoski ma świetne warunki w MO, gdzie działa całodobowy dozór, są odpowiednie zabezpieczenia, a kamery są podpięte pod Komendę Wojewódzką Policji. Poza tym Muzeum Diecezjalne nie istnieje, jest dopiero koncepcją. Koncepcją, którą warto poprzeć, bo każda diecezja ma swoje muzeum i są tam prezentowane często przedmioty warte odpowiedniej ekspozycji, one nie zawsze mogą być pokazywane w świątyniach - uważa Sambor Gawiński.
Skarb bydgoski odkryto w 2018 w katedrze, pochodzi prawdopodobnie z czasów potopu szwedzkiego. To m. in. ponad 200 wyrobów i prawie 500 monet.
Kuria nie odpowiedziała na nasze pytania dot. skarbu.
Filmowy przegląd tygodnia - najważniejsze wydarzenia w regionie
