Choć zespół nosi nazwę „Wesołe Gospodynie” nie same panie w nim śpiewają. Jest też trzech panów, w tym kierujący zespołem od 2007 r. Janusz Jakubowski, który przejął tę funkcję po Bernadecie Kaczmarek.
- Janusz Jakubowski prowadzi próby, zapewnia też podkład muzyczny. Dwóch pozostałych panów to ja zachęciłam, dołączyli do nas z koła emerytów. Śpiewają w zespole od jesieni ubiegłego roku – opowiada Ewa Murawiecka z Koronowa.
Ona sama także jest w zespole stosunkowo krótko, bo dopiero cztery lata.
- Przeprowadziłam się do Koronowa z bydgoskiego Fordonu, a że całe życie bardzo lubiłam śpiewać szukałam czegoś, gdzie bym mogła się realizować. Kiedyś zobaczyłam jak panie śpiewają na dożynkach. Spodobało mi się. Zapytałam czy można do nich dołączyć. Usłyszałam, że nie tylko można, ale nawet trzeba – wspomina początki swojej kariery w zespole Ewa Murawiecka.
Próby w Nowym Dworze
Jak dowiadujemy się - „Wesołe Gospodynie” powstały przed laty z inicjatywy Gminnej Rady Kobiet w Koronowie, do dziś zespół działa pod skrzydłami Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie, ale próby odbywają się poza miastem.
- Spotykamy się raz w tygodniu, w soboty o godz. 11 w świetlicy wiejskiej w Nowym Dworze. Mile widziane są nowe osoby. Jeśli ktoś chce do nas dołączyć to serdecznie zapraszamy – zachęcają członkowie zespołu. A należą do niego mieszkanki Koronowa, ale też wielu okolicznych sołectw. Niektóre panie, by przyjechać na próby, mają do pokonania spore odległości.
To Cię może również zainteresować
Obecnie w zespole śpiewa 12 osób. Repertuar jest zróżnicowany, od pieśni biesiadnych i ludowych po kolędy i utwory na patriotyczną nutę. Lato to zwykle czas wzmożonych występów. W drugiej połowie czerwca „Wesołe Gospodynie” oklaskiwano na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Szuwarowe Szanty” w Samociążku. Potem był koncert na „Smakach Lata”, także w Samociążku. Pracowicie zapowiada się również dalsza część lata.
To co wyróżnia „Wesołe Gospodynie” to oryginalne stroje ludowe, wykonane według wzoru kaszubsko - borowiackiego.
- Kolorystyka ich nawiązuje do lasów, pól, ziemi i bursztynu. Należy podkreślić, że stroje te panie wykonały własnoręcznie – czytamy w krótkiej notce o zespole zamieszczonej na stronie internetowej Koronowa.
Teraz Bydgoszcz, jesienią Hiszpania
W najbliższy weekend zespół przyjedzie do Bydgoszczy by wystąpić w Katedrze Bydgoskiej, a potem wziąć udział w I Bydgoskim Jarmarku Biskupim przy ul. Farnej. Msza św. w bydgoskiej farze rozpocznie się w niedzielę 14 lipca o godz. 11, jarmark o godz. 12.30. Koncertów ludowych zespołów muzycznych z regionu słuchać będzie można do godz. 16.30.
W katedrze zaśpiewamy pieśni patriotyczne i maryjne – informują nas członkowie zespołu.
W sierpniu i na początku września „Wesołe Gospodynie” pojawią się jak zawsze na dożynkach, za to jesienią czeka je zagraniczne turnee.
- W nagrodę za 20 lat działalności M-GOK w Koronowie zafundował nam wyjazd do Hiszpanii. Jako jedyny zespół z Polski weźmiemy tam udział w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Ludowych. Wyjeżdżamy 3 października – informuje nas z dumą Ewa Murawiecka.
