Na Politechnice Bydgoskiej kształci się ponad 350 studentów zagranicznych, m.in. z Turcji, Ukrainy, Rwandy, Gambii, Srilanki, Libanu, Hiszpanii i Włoch. Jak podkreśla prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej, otwarcie dedykowanego punktu obsługi jest jednym z elementów rozwoju uczelni w zakresie umiędzynarodowienia.
Politechnika Bydgoska: kolejny krok w kierunku rozwoju
- Oferujemy kierunki studiów w języku angielskim, realizujemy projekty we współpracy z ośrodkami zagranicznymi, zwiększamy kompetencje językowe naszej kadry akademickiej, organizujmy szkolenia i warsztaty z komunikacji międzykulturowej – mówi prof. Marek Adamski. - To jest kolejny krok do rozwoju naszej uczelni.
W Welcome Centre studenci, doktoranci i pracownicy naukowi z zagranicy uzyskają pomoc w sprawach związanych z kształceniem, uczelnią, pobytem w Polsce i funkcjonowaniem w Bydgoszczy. Zgodnie z założeniami, ma to być punkt pierwszego i bieżącego kontaktu dla obcokrajowców odwiedzających Politechnikę, swoistym pomostem między nimi a jednostkami uczelni.
- Pomożemy nie tylko w sprawach administracyjnych czy formalnych związanych z kształceniem i mieszkaniem w Bydgoszczy. Do zadań pracowników Welcome Centre należą także działania związane z integracją oraz adaptacją studentów i pracowników zagranicznych w społeczności akademickiej – wymienia Monika Wnęk z Działu Współpracy Międzynarodowej PBŚ. - Studenci, pracownicy mogą się do nas zgłosić z każdą sprawą. W każdym przypadku staramy się pomóc - dodaje Julianna Góra, koordynator projektu.
To także - jak zaznacza dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju Politechniki Bydgoskiej im. Śniadeckich, rzecznik uczelni - pomoc w uzyskaniu informacji o tym, jak poradzić sobie na terenie kampusu uczelni, ale też transportowych czy komunikacyjnych.
Otwarcie Welcome Centre na PBŚ z symbolicznym przecięciem czerwonej wstęgi miało miejsce w piątek, 21 kwietnia.
Politechnika Bydgoska: nauka wspólnym dobrem
Podczas wydarzenia odczytany został także list przekazany przez Dawida Kosteckiego, dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej - to właśnie w ramach programu "Welcome to Poland" NAWA możliwe było uruchomienie Welcome Centre.
- To kolejny polski krok w stronę internacjonalizacji nauki - nauki, której przecież przyświeca ten sam cel w różnych częściach świata. Cieszymy się, że nasz program "Welcome to Poland" przyczynił się do możliwości otwarcia punktu, który stanie się ambasadą całego świata nauki w Polsce. Jesteśmy przekonani, że ułatwi on funkcjonowanie studentom i pracownikom zagranicznym na kampusie oraz adaptację cudzoziemców w społeczności akademickiej - podkreśla w liście Dawid Kostecki.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele bydgoskich uczelni wyższych, społeczność PBŚ, w tym studenci, a także Grażyna Szabelska, pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego ds. rodziny i Mikołaj Gabiniecki, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. młodzieży.
