Zobacz wideo: Uczeń VI LO w Bydgoszczy stypendystą programu finansowanego przez Departament Stanu USA

W tym roku mija sto lat od powstania Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Z tej okazji zrealizowany został dokument opowiadający o działalności TMMB, jego znaczeniu w budowaniu wartości, a także społecznej roli fotografii, która w realizowanym zapisie dokumentalnym pełni wiodącą rolę. Film jest pamiątką, zapisem najważniejszych chwil dla działaczy towarzystwa, takich jak na przykład nadanie imienia TMMB fragmentowi nabrzeża Brdy - Młynówki. Uchwała w tej sprawie została podjęta przez Radę Miasta Bydgoszczy 20 sierpnia 2014 r.
"Miłośnicy Bydgoszczy" to też opowieść o wyjątkowych ludziach
Do Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy od wielu lat należą ludzie kultury, nauki - osoby zakochane w mieście, które wiele pracy poświęcają, by kształtować lokalną świadomość mieszkańców, przekazywać na rozmaite sposoby i promować wiedzę o historii miasta, zabytkach czy życiu bydgoszczan. Jedną z takich osób jest dr Ewa Puls, historyk, pracownik Działu Edukacyjnego Pałacu Młodzieży, członkini TMMB, która w filmie opowiada przede wszystkim o swojej miłości do edukacji regionalnej i tym co tę miłość ukształtowało. Jak podkreśla dr Ewa Puls, założeniem dokumentu było ukazanie wartości edukacyjnej widocznej w działaniach członków towarzystwa.
- Nasza rozmowa trwała ponad godzinę. Przyznam, że to było dla mnie bardzo budujące doświadczenie - Adam Juszkiewicz był moim uczniem w ramach zajęć historycznych w Pałacu Młodzieży. Na podstawie albumów, które przyniosłam, rozmawialiśmy o różnych etapach mojego zainteresowania Bydgoszczą. Także o roli, jaką odegrali moi rodzice w kształtowaniu tej lokalnej tożsamości. O osiedlu, na którym spędziłam dzieciństwo i młodość - Błoniu, gdzie budowały się wówczas pierwsze bloki. O tym, w jaki sposób wykorzystuję fotografię na lekcjach historii ucząc młodzież, ale też studentów, a nawet nauczycieli - opowiada o pracy nad projektem dr Ewa Puls.
Dokument stał się też doskonałą okazją do wspomnienia wyjątkowych postaci, zasłużonych dla miasta i regionu, jak np. śp. Sebastian Malinowski - historyk, nauczyciel, działacz społeczny, działacz "Solidarności". - Dziś z dumą mówię, że był on moim uczniem... - komentuje dr Ewa Puls.
W zasobach TMMB znajdują się liczne zbiory, które sięgają najdawniejszych czasów Bydgoszczy. To dokumenty, które pozwalają odtworzyć dawne życie bydgoszczan, przywrócić pamięć o zapomnianych miejscach i ich znaczeniu. - To wszystko żyje w tych zdjęciach. I wiele z nich czeka na dalsze publikacje - mówi w filmie zatytułowanym "Miłośnicy Bydgoszczy" Jerzy Derenda, prezes TMMB. Na swoim koncie Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy ma już sporo albumów, w tym choćby: "Kalendarz Bydgoski" czy "Kronikę Bydgoską". Z publikacji tych dowiemy się o m.in. wojennej historii miasta, o ważnych postaciach, bogactwie kulturalnym.
Bydgoszcz na fotografiach, które pamiętają historię
Film pt. "Miłośnicy Bydgoszczy" powstał z inicjatywy Adama Juszkiewicza w porozumieniu z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy.
- Współpraca z panem Jerzym Derendą, prezesem TMMB, była dla mnie bardzo pouczającym doświadczeniem. Z jednej strony to zetknięcie młodego artysty z seniorem. Taka współpraca uczy pokory wobec doświadczenia, które niewątpliwie pan Derenda posiada. Daje możliwość nawiązania cennej relacji mistrz - uczeń. Z drugiej strony to chęć połączenia tych lat doświadczeń, tradycji ze współczesną, dynamiczną youtube'ową formą - mówi nam o swojej pracy nad projektem Adam Juszkiewicz, autor dokumentu. - To też zestawienie moich zdjęć z fotografiami archiwalnymi, które ma w swoich zasobach TMMB jako tło do prowadzonych z bohaterami filmu rozmów.
Adam Juszkiewicz podkreśla szczególną rolę zdjęć - nie tylko jako trwałego zapisu, wizualnego świadectwa pewnych zdarzeń, miejsc, ale też jako czynnika wzbudzającego emocje i formy wypowiedzi - która także jest elementem narracji TMMB, które wiele swoich publikacji opiera właśnie na fotografii.
Film dostępny jest na portalu YouTube, na kanale Fotograf Bydgoski, prowadzonym przez Adama Juszkiewicza - fotografa, artystę w dziedzinie sztuk wizualnych (LINK). Projekt mógł powstać dzięki stypendium artystycznemu, zrealizowanemu dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.
W dokumencie wystąpili: Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, a także członkowie TMMB: Marek Chełminiak, Marek Magdziarz, Ewa Puls, Hubert Gałązka. Zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego członków TMMB, a także z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy i Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zasobów autora filmu.