Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż nie wiadomo, co ze starym browarem w bydgoskim Myślęcinku. Wojewoda wydłuża termin wydania decyzji

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Czy doskonale znany bydgoszczanom obiekt starego browaru w Myślęcinku będzie należeć do Bydgoszczy? O tym ma zdecydować wojewoda kujawsko-pomorski. Ale przesunął datę wydania decyzji.
Czy doskonale znany bydgoszczanom obiekt starego browaru w Myślęcinku będzie należeć do Bydgoszczy? O tym ma zdecydować wojewoda kujawsko-pomorski. Ale przesunął datę wydania decyzji. Tomasz Czachorowski
Czy doskonale znany bydgoszczanom obiekt starego browaru w Myślęcinku będzie należeć do Bydgoszczy? O tym ma zdecydować wojewoda kujawsko-pomorski. Ale przesunął datę wydania decyzji.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

od 16 lat

Browar w Myślęcinku po drugiej wojnie światowej przez chwilę tylko był w rękach prywatnego właściciela, potem jednak przejął go skarb państwa. Browar został przerobiony na kwaszarnię, potem była tam fabryka farb i magazyn spółdzielni ogrodniczej.

W latach 2000-2003 prezydent Bydgoszczy trzy razy odmawiał zwrotu nieruchomości. Decyzje te jednak były uchylane przez wojewodę, który uznawał, że władze Bydgoszczy nie dowiodły należycie, czy cel dawnego, jeszcze komunistycznego, wywłaszczenia został zrealizowany. W 2003 roku wojewoda wskazał do rozstrzygnięcia sporu prezydenta Torunia - to normalna procedura, ponieważ jako strona prezydent Bydgoszczy nie może orzekać we własnej sprawie.

- Wydane w toku postępowania rozstrzygnięcia zaskarżano, skutkiem czego postępowanie w 2017 r. przekazano do ponownego rozpatrzenia do prezydenta Miasta Torunia. Od decyzji prezydenta z grudnia 2020 r. strony wniosły odwołanie. Sprawę obecnie prowadzi wojewoda. Z uwagi na śmierć jednej ze stron, postępowanie zawieszono. Ostatnia korespondencja w sprawie wskazuje termin jej zakończenia na 15 kwietnia 2022 r. - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Miasta Torunia.

Wojewoda decyzji jeszcze nie wydał.

- Sprawa dotycząca Browaru w Myślęcinku została przekazana wojewodzie kujawsko-pomorskiemu w związku z odwołaniem wnioskodawców od decyzji prezydenta Miasta Torunia wydanej w postępowaniu o zwrot ww. nieruchomości. Wojewoda wyznaczył termin załatwienia sprawy do dnia 15 kwietnia 2022 r., jednakże z uwagi na konieczność ustosunkowania się do uwag zgłoszonych przez stronę po zapoznaniu się z aktami sprawy, termin ten został przedłużony do dnia 30 kwietnia 2022 r. - mówi Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Jeszcze kilkanaście lat temu opuszczone obiekty browaru, patrząc z zewnątrz, były w dość dobrym stanie. Powstał pomysł utworzenia w nich muzeum browarnictwa. Sama historia myślęcińskiego browaru, a raczej terenów, na których leży - bo sam browar to już ruina - sięga XVIII wieku. Po wcieleniu zachodnich ziem Rzeczpospolitej do Królestwa Prus, Fryderyk II wydał nakaz złożenia mu przysięgi wierności. Ci, którzy nie chcieli, musieli opuścić majątki. Musiał tak zrobić ówczesny właściciel Myślęcinka Adam Bieberstein-Zawadzki. Tereny te wiele razy zmieniały właścicieli i za każdym razem były drożej odsprzedawane. W 1853 roku rządził tu Gustaw Strüebing. Prawdopodobnie wtedy powstał myślęciński browar - niewielki, ale słynący coraz bardziej z doskonałego piwa. Potem była marka zwana Browarem Dóbr Rycerskich. Produkcja sięgała 10 tys. hektolitrów piwa rocznie. Wodę do produkcji trunku czerpano z pobliskiego źródła, a beczki z piwem okładano lodem z wody z myślęcińskich stawów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo