W poniedziałek 31 marca uprawomocni się decyzja wojewody wydana 25 lutego, a zezwalająca na realizację tej inwestycji drogowej z rygorem natychmiastowej wykonalności. Dla mieszkańców Żołędowa to ważna chwila, na którą czekali bez mała 40 lat. Co oznacza?
- Możemy już przenosić własność części nieruchomości, z których państwo zostaliście wywłaszczeni. Możemy to regulować w księgach wieczystych, choć sprawa odszkodowawcze będą się toczyły, a kwoty zostaną określone później. Bo postępowanie odszkodowawcze będzie trwało kilka miesięcy – tłumaczyła na spotkaniu w Żołędowie Izabela Rosiak, naczelnik Wydziału Nieruchomości Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
Tłoczno w świetlicy w Żołędowie
Spotkanie mieszkańców Żołędowa z przedstawicielami ZDW, ale też z władzami gminy Osielsko i pow. bydgoskiego zorganizowano w świetlicy wiejskiej w Żołędowie. Chodziło o to, by przygotować lokalną społeczność na to co ich czeka, wyjaśnić wątpliwości. Zainteresowanie było duże. Sala świetlicy pękała w szwach. Kilka osób stało w drzwiach.
- Cieszę się, że jest nas tylu. Przyszły chyba wszystkie osoby mieszkające przy tej drodze - rozpoczął Przemysław Dąbrowski, dyrektor ZDW w Bydgoszczy. To on przedstawił szczegóły dotyczące prac na ul. Jastrzębiej.
- Planujemy przebudowę drogi na odcinku 3,2 kilometra wraz z budową ronda przy ul. Bydgoskiej i ul. Leszczyńskiego. Główny cel to poprawa bezpieczeństwa. Powstaną nowe chodniki i ciąg pieszo-rowerowy. Przebudowana zostanie sieć wodociągowa, zbudowana sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W ramach tego zadania przebudowana zostanie także istniejąca sieć teletechniczna i elektroenergetyczna – wyliczał dyr. Dąbrowski.
Jak przyznał – w województwie kujawsko-pomorskim nie ma wielu takich inwestycji. - Bo my przy okazji zrobimy całą infrastrukturę wraz z oświetleniem.
To Cię może również zainteresować
Uczestnicy spotkania poznali też parametry przyszłego traktu: szerokość pasów ruchu to dwa razy 3,5 m, szerokość chodników – minimum 2 m, a ciągu pieszo-rowerowego to 3 m. – Obecnie trwa aktualizacja dokumentacji wykonawczej. Bo przygotowania trwały kilka lat i mamy świadomość, że pewne elementy mogły ulec zmianie – wyjaśniał dyr. ZDW.
5 % warte zachodu
- Każdy kto oświadczy wojewodzie, że wydaje wywłaszczoną nieruchomość przed upływem 30 dni od otrzymania zawiadomienia ma prawo do 5 procentowej podwyżki odszkodowania. Oświadczenie wysyłacie do nas. My je zbieramy i przekazujemy wojewodzie – tłumaczyła obecnym Izabela Rosiak.
- Wyceniane będą wszystkie składniki trwale związane z gruntem, by mogli państwo odtworzyć to co zostało zabrane. Jak macie 2 metrową tuję to odszkodowanie będzie takie, by mogli sobie państwo kupić duże drzewko, a nie małą sadzonkę – tłumaczyła naczelnik podkreślając, że o wyceny raczej nie ma sporów.
Mieszkańcy mieli wiele pytań. Interesowały ich m. in. szczegóły dotyczące 5 proc. podwyżki odszkodowania, ale też chodników – po której stronie będą, rozpoczęcia prac - z której strony, przystanków autobusowych - czy zostaną w obecnych miejscach. – Nie pamiętam czy jakiś będzie przesunięty, ale przy wszystkich powstaną zatoczki, by autobus był schowany – wyjaśniał dyr. Przemysław Dąbrowski.
- Przetarg na rondo i dalszy odcinek chcemy ogłosić jeszcze w pierwszym półroczu tego roku, by w przyszłym zakończyć całą inwestycję. Mamy pieniądze na 2025 i 2026 rok. Taki jest plan – informował mieszkańców Żołędowa szef ZDW.
