Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny powrót tematu Nowomazowieckiej w Bydgoszczy. Trwa zbieranie wniosków do projektu planu "Śródmieście-Świętojańska"

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Plan dotyczy również skrzyżowania Pomorskiej i Świętojańskiej, ale najwięcej kontrowersji budzi ulica, której nie ma - tzw. Nowomazowiecka.
Plan dotyczy również skrzyżowania Pomorskiej i Świętojańskiej, ale najwięcej kontrowersji budzi ulica, której nie ma - tzw. Nowomazowiecka. Dariusz Bloch
Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście-Świętojańska”. Wnioski do projektu, który dotyczy m.in. tzw. ulicy Nowomazowieckiej, mieszkańcy mogą składać do 11 sierpnia.

Plan ma obejmować teren ograniczony od północy ulicami Bocianowo, Pomorską i Chocimską, od wschodu ul. Gdańską, od południa zapleczami nieruchomości położonych przy ul. Cieszkowskiego 1-17 i ul. Kwiatową, a od zachodu ul. Sienkiewicza. W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że będzie służył uporządkowaniu obszaru pod względem architektoniczno-urbanistycznym i funkcjonalno-przestrzennym, określi zakres i zasady ochrony wartościowej zabudowy historycznej czy ustali zasady zagospodarowania przestrzeni publicznych.

Mają być w nim również określone „kierunki rozwoju systemu komunikacji, wynikające z potrzeby trasowania nowych połączeń pieszych, rowerowych i kołowych, integrujących obszary położone w rejonie ul. Gdańskiej z kwartałami zwartej zabudowy śródmiejskiej i nowymi, rozwijającymi się jednostkami zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, położonymi na zachód od ulicy Pomorskiej”.

Dotyczy to m.in. zaproponowanego w studium przedłużenia ul. Mazowieckiej do ul. Gdańskiej, jako dopełnienia istniejącej sieci ulicznej, którego realizacja służyć ma wykształceniu systemu ulic o charakterze śródmiejskim, stanowiących jednokierunkowe ciągi komunikacyjne przeznaczone dla wygodnego ruchu pieszych, rowerzystów, z możliwością parkowania, przy uwzględnieniu wprowadzenia nasadzeń zieleni wysokiej i niskiej – czytamy w uzasadnieniu.

Za i przeciw

– W przypadku poprzednich propozycji projektów uchwał wskazała Pani na powody przystąpienia do sporządzenia takich planów. W tym przypadku jedyny wywołany powód to to, że go tam nie ma. W uzasadnieniu projektów trudno doszukać się innych powodów niż ten wywołany między wierszami mianowicie tzw. Nowomazowieckiej – zwrócił się do dyrektor MPU Marcin Lewandowski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

– Czy są inne rzeczowe powody, które skłaniałaby nas do poparcia uchwały? Chciałbym przekazać wątpliwości dotyczące zamiaru powstania Nowomazowieckiej. Według społeczników wiązałoby się to z koniecznością wyburzenia kamienicy, z wybudowaniem kolejnego skrzyżowania na Gdańskiej. Państwo deklarują wyprowadzanie ruchu z centrum, a przecież takie rozwiązanie ruch by w tym obszarze zwiększyło – stwierdził.

– Stopniowo obejmujemy planem miejscowym poszczególne kwartały Śródmieścia – tłumaczyła Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor MPU. – Tutaj głównym celem opracowania planów miejscowych jest stworzenie ochrony dla istniejącej tkanki miejskiej, istniejących kamienic, stworzenie zapisów, które będą chroniły nam wysokość, gabaryty, detale poszczególnych obiektów – wyjaśniała.

Dodała, że plan dotyczy też Nowomazowieckiej, ale nie jest to jego główny cel, a poza tym temat ulicy był dwukrotnie szczegółowo omawiany na sesji Rady Miasta. Projekt uchwały poparło 23 radnych, wstrzymało się dwóch radnych, a przeciw był Marcin Lewandowski.

Plany na wakacje

Blisko 10-letni pomysł utworzenia ulicy Nowomazowieckiej od lat budzi kontrowersję. Przeciwny jej powstaniu był m.in. Bydgoski Ruch Miejskiej (dawniej Społeczny Rzecznik Pieszych) oraz prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Rady ds. Estetyki Bydgoszczy. Stowarzyszenie zamiast nowej ulicy proponowało park, zaprezentowało nawet wizualizacje. MPU przygotowała z kolei film, na którym argumentowała, dlaczego Nowomazowiecka powinna powstać.

Wnioski do projektu planu można składać w sposób tradycyjny, a także za pośrednictwem platformy Voxly 11 sierpnia. MPU przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego także innych terenów. Aktualnie można składać wnioski do projektów dotyczących:

  • Fordon: Pod Skarpą – Grussa do 28 lipca;
  • Fordon Górny Taras – Bieszczadzka do 28 lipca;
  • Fordon Górny Taras – część centralna do 28 lipca;
  • Fordon: Kasztelańska-Altanowa do 8 sierpnia;
  • Fordon – Powiśle (teren przy rzece Wisła, od Wyzwolenia do Altanowej) do 8 sierpnia;
  • Bydgoszcz Wschód (teren między ulicami Kamienną, Wyścigową, Fordońską i Łęczyczką) do 10 sierpnia;
  • Wyżyny-Chemik II (teren między ulicami Magnuszewską, Bohaterów Kragujewca, Glinki) do 10 sierpnia

.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera