Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żninie obchodzono jubileusz 25-lecia samorządu [ZDJĘCIA]

Maria Warda
Henryk Tokarz i Andrzej Wybrański byli filarami żnińskiej Solidarności
Henryk Tokarz i Andrzej Wybrański byli filarami żnińskiej Solidarności Maria Warda
Kazanie księdza Tadeusza Nowaka, proboszcza parafii św. Floriana i film pokazujący osiągnięcia Leszka Jakubowskiego, to najmocniejsze akcenty jubileuszowego święta.

Obchody 25-lecia samorządu na terenie gminy Żnin rozpoczęto mszą św w żnińskiej Farze, którą odprawił ks. Tadeusz Nowak, dziekan dekanatu żnińskiego. Uroczystości „cywilne” odbyły się w Żnińskim Domu Kultury. Rozpoczęto wspomnieniem zmarłych samorządowców, których pamięć uczczono minutą ciszy. W centralnym miejscu, stały cztery eleganckie krzesła. Zasiedli na nich: Andrzej Wybrański, Mieczysław Iciachowski, Zbigniew Jaszczuk i Janusz Ostoja Zagórski, którym uchwałami Rady Miejskiej nadano tytuły Honorowych Obywateli Gminy Żnin.

- Jestem dumny, ze znalazłem się na tej niezwykłej liście, obiecuję, że ile starczy mi sił, będę wspierał Żnin, a szczególnie Międzyszkolny Klub Żeglarski, z którym jestem związany - zapewniał Mieczysław Iciachowski, dyrektor oddziału Safage Polska.

W głosie Zbigniewa Jaszczuka, od 15 lat starosty żnińskiego, wyczuwało się wzruszenie
- Przyszedłem do Żnina w trudnym czasie w 1981 roku. Kiedy upadał ustrój byłem naczelnikiem, władzę przekazywałem Leszkowi Jakubowskiemu, pierwszemu burmistrzowi, dziękuję mu i wszystkim samorządowcom, za te przeżyte wspólne lata.

O swej sympatii dla Żnina i gminy zapewniał także Janusz Ostoja Zagórski, archeolog, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który wydał książki opisujące historię Żnina. Nikt z zebranych nie miał wątpliwości, że na tytuł Honorowego Obywatela Gminy Żnin zasłużył Andrzej Wybrański, działacz Solidarności, były dyrektor I LO im. Braci Śniadeckich. Zasłużeni zostali obdarowani pięknymi bukietami kwiatów. Robert Luchowski, burmistrz Żnina nie zapomniał także o Mieczysławie Sommer, który przez 40 lat pełnił funkcję sołtysa w Murczynku.

Kwiatów nie otrzymał, ani nie usłyszał podziękowań Leszek Jakubowski, pierwszy burmistrz Żnina po upadku ustroju komunistycznego, który funkcję włodarza gminy pełnił przez 20 lat. O jego dokonaniach można było dowiedzieć się z filmu nakręconego przez Marcina Niewolskiego z telewizji internetowej. Wciśnięty między księdza Piotra Rutkowskiego, proboszcza parafii św. Marcina, a Adama Rogowskiego z OSP wyszedł po zakończeniu uroczystości oficjalnych, które zakończył chór Moniuszko. Część nieoficjalna odbyła się w Grodzie Piasta w Chomiąży Szlacheckiej.
Zobacz galerię: 25-lecie samorządu w Żninie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!