Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza zastosowano nowoczesną technikę leczenia tętniaka aorty

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Prof. Arkadiusz Jawień podczas przeprowadzania nowatorskiego zabiegu wszczepienia stentgraftu.
Prof. Arkadiusz Jawień podczas przeprowadzania nowatorskiego zabiegu wszczepienia stentgraftu. Tomasz Czachorowski
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza przeprowadzono pierwszy w tej części Europy zabieg wszczepienia stentgraftu.

[break]
Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza jest trzecim ośrodkiem w Polsce, pod względem liczby wszczepianych protez wewnątrznaczyniowych. Otwarty w roku 2014 nowy blok operacyjny, z nowoczesną salą, tzw. hybrydową, jest znakomicie wyposażony w specjalnie do tego celu zaprojektowany aparat rentgenowski, stół operacyjny i sprzęt wewnątrznaczyniowy.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w tym szpitalu przeprowadzono nowatorską operację. Zespołem specjalistów, który przeprowadził ów szczególny zabieg (będący metodą leczenia tętniaka aorty brzusznej) kierował prof. Arkadiusz Jawień, kierownik Katedry Chirurgii Naczyniowej i Angiologii na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum.

Zalety nowej protezy

Wykonanie tej operacji umożliwiło m.in. to, że na rynek weszły firmy, proponujące nowe rozwiązania i miniaturyzację protez wewnątrznaczyniowych, oraz duże doświadczenie zespołu wykonującego te procedury w Polsce. Dlatego też w Bydgoszczy można było wszczepić choremu protezę najnowszej generacji.

- Wszczepiony stentgraft jest aktualnie najcieńszą protezą na świecie - podkreśla prof. Arkadiusz Jawień.

Po to, by wprowadzić ją do naczyń krwionośnych chorego, nie trzeba już wykonywać w okolicy pachwiny chirurgicznych cięć. Wystarczy nakłucie tętnicy udowej. Drugim, niezwykle ważnym elementem nowej protezy naczyniowej są... węzełki, dzięki którym stentgraft lepiej zakotwicza się w ścianie aorty. To sprawia, że efekty chirurgicznego leczenia powinny być lepsze niż do tej pory.

Taniej i bezpieczniej

Zmiana techniki wprowadzania protezy do naczyń jest niezwykle ważna z wielu powodów. Jednym z najbardziej istotnych jest to, że zabieg stał się małoinwazyjny, skracający czas pobytu chorego w szpitalu do minimum. Wydaje się, że operacje tego typu będzie można przeprowadzać w warunkach zbliżonych do ambulatoryjnych, a to znacząco obniży koszty leczenia pacjenta. Chociaż sama proteza jest dość droga, to w ogólnym rozliczeniu wydatki są mniejsze, ponieważ po zabiegu występuje mniej powikłań i mniej zakażeń. Chorzy nie leżą na oddziałach intensywnej terapii, a czas rekonwalescencji jest o wiele krótszy.

- Wykonaliśmy zabieg, przez który chory bardzo dobrze przeszedł - twierdzi prof. Arkadiusz Jawień. - Po trzech dniach będzie mógł wrócić do domu.

Operacji będzie więcej

Kilka miesięcy wcześniej w „Juraszu” przeprowadzono serię badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej. Na tej podstawie wytypowano chorych do zabiegu i szpital „Jurasza’ zaplanował trzy kolejne operacje na grudzień tego roku.

Zanim w Bydgoszczy przeprowadzono ten pierwszy w tej części Europy zabieg, po to, by zminimalizować ryzyko niepowodzenia, prof. Jawień był w Mediolanie. Towarzyszyli mu specjaliści z innych polskich ośrodków. W tamtejszej klinice lekarze uczestniczyli w tego typu zabiegach i zapoznawali się z techniką wszczepiania.

Warto dodać, że tętniak aorty brzusznej dotyczy najczęściej mężczyzn powyżej 60. roku życia i jest bardzo niebezpieczny. Aorta poszerzona do średnicy większej niż 55 mm (normalny wymiar aorty brzusznej wynosi od 17-22 mm) stanowi bezwzględne wskazanie do leczenia chirurgicznego. W przeciwnym razie grozi pęknięciem i tym samym może prowadzić do śmierci pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!