Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pierwszy dzień wiosny w Bydgoszczy ruszył trening do Rowerowej Stolicy Polski. Do rywalizacji zapisało się już 90 samorządów

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartek (21 marca) w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa poświęcona startowi treningu do Rowerowej Stolicy Polski. Zainteresowanie udziałem w tegorocznej odsłonie akcji jest bardzo duże.

Tradycyjnie trening wystartował w nocy z 20 na 21 marca. – Tak jak w ubiegłych latach chwilę po północy rozpoczęliśmy trening do Rowerowej Stolicy Polski. Warto podkreślić, że rok temu o tej samej porze mieliśmy 62 samorządy, które przystąpiły do treningu, teraz mamy już 90 i ta liczba cały czas rośnie – powiedział Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.

– Projekt co roku jest coraz większy. Przybywa kolejnych gmin i miast, które włączają się w szlachetną rywalizację. Rywalizację, owszem na kilometry, ale tak naprawdę, na wielkie rekreacyjne wydarzenia, w różnych miejscowościach. W Bydgoszczy, podobnie jak w innych miastach i gminach, organizujemy przejazdy – mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Od 2023 r. w zabawie mogą wziąć udział mniejsze samorządy.

– W aplikacji znajdziecie dwie odrębne rywalizacje. Jedną dla miast, drugą dla gmin: miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich. Warto podkreślić, że nastąpiła zasadnicza zmiana dotycząca regulaminu. Od tego roku, po konsultacjach z koordynatorami lokalnymi, wprowadziliśmy nowy zapis, który umożliwia wzięcia udziału tylko w jednej rywalizacji – zaznaczył Tomasz Dobrowolski.

Ambasadorami tegorocznej edycji są m.in. bydgoszczanka Anetta Wasielewska i zielonogórzanin Krzysztof Fechner, który w ubiegłym roku w trakcie trwania rywalizacji wystartował w Race Across America, pokonując blisko 5 tys. km w 11 dni, 8 godzin i 58 minut.

– W tym roku czerwiec poświęcam tylko na Aktywne Miasta. Chciałbym pobić rekord Polski, ustanowiony przez Roberta Woźniaka. Do pobicia jest 10 000 km. Dziennie średnio trzeba zrobić 333 km – opowiadał Krzysztof Fechner.

Start tegorocznej odsłony to nowa koszulka – wybrana w głosowaniu, w którym brało udział ponad 1000 osób oraz nowa odsłona strony internetowej. Jak mówił, koordynator, w ostatnich latach skupiono się na rozwoju aplikacji. Teraz znów będzie możliwość założenia konta na stronie, gdzie będzie można sprawdzać swoje wyniki.

– Jako bydgoszczanka chciałabym zaprosić wszystkich do dołączenia do naszej drużyny, do Metropolii Bydgoszcz, by kręcić kilometry dla nas, lokalnie. Aby uczestniczyć we wspólnych wyjazdach, które odbywają się przez cały czerwiec. To czas, gdy jesteśmy bardziej zintegrowani, gdy nam się bardziej chce. Ta rywalizacja to nutka czegoś, co nas bardziej nakręca. Normalnie w deszczu byśmy nie wyszli na rower, a tu nam to nie przeszkadza – zapewniała Anetta Wasielewska.

Samorządy oraz rowerzyści (chęć udziału do tej pory wyraziło ok. 3 tys. osób) cały czas mogą zapisać się do akcji. W przypadku tych pierwszych, terminem granicznym, do którego konieczne jest podpisanie umowy, aby wziąć udział w głównej rywalizacji (ta odbywa się od początku do końca czerwca) jest 21 maja.

Rowerzyści, aby wziąć udział w zabawie, muszą pobrać aplikację Aktywne Miasta. Następnie należy dokonać rejestracji użytkownika i z menu wybrać „Rywalizacje”. W zakładce „Ogólne” można wybrać trening RSP dla miast lub gmin. Uczestnik powinien wybrać z listy miasto lub gminę, dla której chce kręcić kilometry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera