Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łęgnowie powstał podobóz KL Stutthof [Kalendarium bydgoskie na 15 lipca]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Dziennik Bałtycki
Przygotowaliśmy listę wydarzeń z 15 lipca, które miały wpływ na historię Bydgoszczy. Zobaczcie, co przed laty działo się w naszym mieście [KALENDARIUM BYDGOSKIE 15.07, BYDGOSZCZ, WYDARZENIA Z 15 LIPCA].

15 lipca 1807 roku w drodze z Tylży do Drezna do Bydgoszczy przybył Napoleon Bonaparte. Powitało go bicie we wszystkie miejskie dzwony. W imieniu bydgoszczan cesarza powitał Józef Hutten-Czapski. Po krótkim odpoczynku wódz Francuzów udał się w dalszą drogę do Mogilna.

Stare zdjęcia Bydgoszczy. Popatrzcie, jak się zmienia nasze miasto. To samo miejsce, dwie różne fotografie, które dzieli wiele dekad.

Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...

15 lipca 1910 roku wobec zakazu wydanego przez pruską policję organizacji obchodów w Bydgoszczy 500-lecia zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem grupa mieszkańców miasta udała się pociągiem na uroczystości do Krakowa. Po ich powrocie czytelnicy „Dziennika Bydgoskiego” mogli szczegółowo zapoznać się z przebiegiem uroczystości.

15 lipca 1926 roku rozbił swoje namioty w Bydgoszczy na placu przy ul. Królowej Jadwigi najpopularniejszy w Polsce międzywojennej cyrk Staniewskich. Przez dwa tygodnie przedstawienia odbywały się przy komplecie publiczności.

15 lipca 1934 roku na kortach przy ul. Zamoyskiego rozegrano tenisowe spotkanie w ramach drużynowych mistrzostw Polski, w którym Bydgoski Klub Sportowy uległ poznańskiemu AZS-owi 3:4.

15 lipca 1944 roku w Bydgoszczy powstał podobóz KL Stutthof - Bromberg Brahnau zlokalizowany w pobliżu zakładów DAG w Łęgnowie. Skierowano tam grupę ok. 300 Żydówek węgierskich, które zmuszono do pracy. Obóz zlikwidowany został 28 stycznia 1945 roku, więźniarki poprowadzono na zachód. Wojnę przeżyły tylko nieliczne.

Tajne zakłady amunicji w Bydgoszczy

15 lipca 1945 roku odbył się w Bydgoszczy pierwszy po wojnie ogólnopolski zjazd Stronnictwa Pracy. Na zjeździe proklamowano wznowienie działalności tej partii i współpracę z PPR.

15 lipca 1960 roku do Bydgoszczy z jednodniową wizytą przybyła delegacja Rady Najwyższej ZSRR z zastępcą przewodniczącego prezydium, Nikołajem Organowem na czele.

15 lipca 1966 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej podjęło decyzję o budowie linii tramwajowej na budowane osiedle Błonie. Miała ona prowadzić ulicami Nakielską i Stawową do ul. Madalińskiego. Jednocześnie zapadła decyzja o likwidacji torowiska na odcinku od ul. Nakielskiej (róg Stawowej) do pętli przy wiadukcie kolejowym.

Najdziwniejsze nazwy miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem [lis...

15 lipca 1967 roku w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego odbył się chrzest zbudowanego w zakładach jachtu pełnomorskiego „Euros”. Jednostka na specjalnie sprowadzonym wagonie towarowym została przetransportowana do Gdańska, skąd tydzień później wypłynęła w dziewiczy rejs. „Euros” opłynął m.in. przylądek Horn i dotarł do Spitsbergenu. Jacht zatonął w Górkach Zachodnich w 1984 r.

15 lipca 1984 roku, na rok przed terminem, zakończono prace nad budową nowego wiaduktu nad torami kolejowymi na szosie gdańskiej w kierunku Myślęcinka.

15 lipca 1989 roku odbyło się pierwsze po reaktywacji walne zgromadzenie członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Prezesem wybrano Wacława Kocona.

15 lipca 1994 roku prezydentem miasta po opuszczeniu sali przez protestujących przeciwko tej kandydaturze radnych SLD został wybrany Kosma Złotowski (Porozumienie Centrum). Sprawował tę funkcję przez rok.

Exploseum w Bydgoszczy od środka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!