W kolejnym bydgoskim szpitalu będzie można operacyjnie leczyć tarczycę. 25 maja przypada Światowy Dzień Tarczycy

Dorota Witt
Dorota Witt
Choroby tarczycy dotykają 20 proc populacji, czasami - zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności - wymagają leczenia operacyjnego. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy dochodzi do znacznego przerostu gruczołu i pojawia się ryzyko zwężenia tchawicy oraz gdy pojawiają się guzki, których charakter należy zbadać histopatologicznie.
Choroby tarczycy dotykają 20 proc populacji, czasami - zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności - wymagają leczenia operacyjnego. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy dochodzi do znacznego przerostu gruczołu i pojawia się ryzyko zwężenia tchawicy oraz gdy pojawiają się guzki, których charakter należy zbadać histopatologicznie. Łukasz Kaczanowski/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Z chorobami tarczycy boryka się co piąty dorosły Polak (choć częściej - Polki). Operacyjnie leczy się je zwłaszcza, gdy gruczoł niebezpiecznie się powiększa lub pojawiają się guzki. Mieszkańcy regionu zyskują kolejne miejsce, w którym będą mogli otrzymać specjalistyczną pomoc. W szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy będzie prowadzone operacyjne leczenie tarczycy z wykorzystaniem nowoczesnych metod.

Zobacz wideo: Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami.

Choroby tarczycy dotykają 20 proc populacji, czasami - zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności - wymagają leczenia operacyjnego. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy dochodzi do znacznego przerostu gruczołu i pojawia się ryzyko zwężenia tchawicy oraz gdy pojawiają się guzki, których charakter należy zbadać histopatologicznie. Guzy tarczycy w większości okazują się łagodne, a leczenie chirurgiczne przynosi dobre efekty. Mieszkańcy Bydgoszczy i regionu zyskują nowe miejsce, w którym takie zabiegi będą przeprowadzane - w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy.

W kolejnym bydgoskim szpitalu będzie można operacyjnie leczyć tarczycę

- Operacje chirurgiczne wykonywane będą u nas z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - podkreśla dr n. med. Włodzimierz Gniłka, z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Onkologicznej Szpitala Biziela. - W diagnostyce chorób tarczycy wykorzystuje się badania USG, które pozwalają chirurgowi wychwycić przyczynę zaburzeń czynności tarczycy (i są wymagane przy stwierdzeniu zmian guzkowych tarczycy) i badania krwi, które mają dać dokładny obraz poziomu hormonów tarczycy. Operacje tarczycy niosą za sobą ryzyko uszkodzenia nerwów krtaniowych (są bardzo blisko tarczycy, a w przypadku przerostu gruczołu czy guzów zadanie jest dodatkowo utrudnione). Z rozmów z pacjentami wiem, że obawiają się powikłań pooperacyjnych w postaci nawet utraty głosu. Nowoczesne technologie pozwalają jednak na stosowanie śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych. Neuromonitoring daje chirurgowi możliwość niemal stuprocentowej identyfikacji nerwu, a to jest podstawą, aby zachować jego prawidłową strukturę podczas każdej operacji tarczycy i nie uszkodzić go podczas preparowania tkanek i resekcji tarczycy. Dzięki tej metodzie znacznie maleje liczba powikłań. Będziemy ją stosować u nas tak często jak to możliwe.

To ważne, bo uszkodzenie nerwów krtaniowych często skutkuje koniecznością długiej i żmudnej rehabilitacji. A w Polsce rocznie wykonuje się ok. 30 tys. operacji tarczycy.

Grupa ryzyka chorób tarczycy

  • Choroby tarczycy częściej dotykają kobiet, ale przyjrzeć się jej powinni także mężczyźni.
  • Sygnałem ostrzegawczym są, m.in. takie objawy jak: zmęczenie, podenerwowanie. zaburzenia rytmu serca, nagły spadek lub nieuzasadniony przyrost masy ciała.
  • Na chorobę wpływ mają także czynniki genetyczne, zwłaszcza jeśli mowa o nowotworach tarczycy.

- Ważnym działaniem profilaktycznym w skali kraju jest jodowanie soli i przesiewowe badania profilaktyczne - mówi Włodzimierz Gniłka.

Po co nam tarczyca?

Tarczyca to ważny gruczoł, który wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie: produkuje dwa podstawowe hormony tyroksynę i trójjodotyroninę, które są niezbędne do wzrostu, dojrzewania komórek ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego (to ważne dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę). Zwiększają produkcję ciepła, zatem odpowiadają za termoregulację. Przyspieszają metabolizm tłuszczów, węglowodanów oraz syntezę białek, zwiększają podstawową przemianę materii. Poza tym wykazują działanie na serce, nerki i kości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie