https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania profilaktyczne w bydgoskich szpitalach

Hanna Walenczykowska
W szpitalu Uniwersyteckim im. dr. J. Biziela prowadzone są bezpłatne badania w kierunku raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego.
W szpitalu Uniwersyteckim im. dr. J. Biziela prowadzone są bezpłatne badania w kierunku raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego. Dariusz Bloch
Bydgoskie szpitale uniwersyteckie kontynuują bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku; tętniaka aorty, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Szybkie wykrycie gwarantuje lepsze efekty leczenia.

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy prowadzi akcję bezpłatnych badań, które pozwolą wykryć tętniaka aorty brzusznej.
- Wyniki badań nie odbiegają od krajowej normy, od 6 do 7 procent osób badanie potwierdziło obecność tętniaka – mówi Marta Laska, rzeczniczka szpitala im. dr. Antoniego Jurasza. - Niektórzy pacjenci zostali poddani leczeniu, a u innych wykonano zabieg chirurgiczny.

Seniorzy zbadajcie się!

Na badanie może zgłosić się każdy mieszkaniec regionu, który ukończył 65 lat. Badanie polega na wykonaniu USG okolic brzucha. Jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta.

Tętniak aorty brzusznej zwykle nie daje żadnych objawów.  Najczęściej bywa on przypadkowo wykrywany podczas badania ultrasonograficznego wykonywanego z innych przyczyn. Pomimo znaczącego postępu jaki dokonał się w medycynie, śmiertelność z powodu pękniętego tętniaka jest nadal ciągle bardzo wysoka i sięga nawet  80-90 proc. Z tego powodu jego wczesne wykrycie w przesiewowym badaniu USG daje możliwość przeprowadzenia operacji, która może uratować życie chorego.
Tętniaki aorty brzusznej powstają wskutek osłabienia ściany tętnicy głównej.

Tętniaki wykrywa się u około 3-6 proc. mężczyzn po 65 roku życia.

Czynnikami ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania tętniaków są: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość.

Program badań finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Infolinia pod nr tel.: 885 999 003.

Wykrywanie raka jelita

Natomiast w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 im. dr J. Biziela w Bydgoszczy trwa kolejna edycja programu bezpłatnych badań profilaktycznych związanych z wczesnym wykrywaniem nowotworu jelita grubego.

Badania wykonywane są w Klinice Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania oraz w Klinice Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Onkologicznej.

Wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium rozwoju zapewnia prawie 100 proc. powodzenie w leczeniu tego bardzo często występującego nowotworu.

W tym profilaktycznym programie mogą wziąć udział osoby: w wieku od 50 do 65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz osoby w wieku od 40 do 65 roku życia w przypadku gdy ich rodzice lub rodzeństwo chorowali na raka jelita grubego.
Dodatkowo konieczne jest przejście kwalifikacji do programu. Lekarz prowadzący musi wypełnić ankietę, która potwierdzi skierowanie pacjenta na badanie.

- Natomiast, nie mogą w nim wziąć udziału osoby, u których występują następujące objawy; chudnięcie, niedokrwistość, obecność krwi w stolcu, pojawienie się bez wyraźnego powodu biegunki lub zaparcia stolca oraz, u których rozpoznano zaawansowane choroby głównie układu krążenia, oddechowego, moczowego i krwi – tłumaczy Kamila Wiecińska, rzeczniczka Biziela.
Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z Kliniką Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania (VI piętro, sekretariat) lub Kliniką Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Onkologicznej (III piętro, sekretariat) Sekretariat Programu, nr tel.: 52 36-55-284 , 52 37-14-912, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00.

Badania cytologiczne

Warto też przypomnieć o tym, że w szpitalu im. dr. Jana Biziela prowadzony jest również program profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy (cytologia). Pani mogą wykonać bezpłatne badanie cytologiczne w Poradni Cytologicznej. Zakład Profilaktyki Nowotworów Żeńskich Narządów Płciowych z Poradnią Cytologii i Kolposkopii I Piętro pokój 1031, nr tel. 52 36-55-367 wtorek, środa, czwartek w godz. 8.00-12.00.

Nie jest wymagane skierowanie, nie trzeba się wcześniej rejestrować. Wystarczy mieć przy sobie dowód z numerem PESEL.
Program kierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Badania są przeprowadzane raz na trzy lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lokata

no wlasnie najwazniejsze jest to by sie faktycznie swoim zdrowiem zainteresowac. przeciez mozna wykupic naprawde fajne pakiety badan np w laboratorium diagnostyka :)

G
Gość

Zrobiłam by to badanie bo mamusia miała raka szyjki macicy ale badania są do 59 r życia czyli tylko dla młodych pań ?

G
Gość

Na pewno warto robić takie badania, sama się o tym właśnie przekonałam. Okazało się że mam wirusa hpv, jestem w trakcie leczenia papilocare ale gdybym nie zrobiła cytologi nawet nie miałabym pojęcia że grozi mi rak szyjki macicy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski