W Domach Pomocy Społecznej w Bydgoszczy brakuje pielęgniarek. Co dalej z DPS "Promień Życia"?

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Dom Pomocy Społecznej "Promień Życia" w Bydgoszczy
Dom Pomocy Społecznej "Promień Życia" w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski
- Zwrócili się do mnie mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej "Promień Życia" w Bydgoszczy, zaniepokojeni o los DPS w związku z planami Urzędu Miasta Bydgoszczy - informuje radna Grażyna Szabelska.

Zobacz wideo: Wyższa emerytura? To już ostatni moment na złożenie wniosku.

Radna Grażyna Szabelska wystosowała interpelację do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Swoje działanie tłumaczy tym, że zwrócili się do niej zaniepokojeni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Promień Życia” z szeregiem zapytań odnośnie planów Miasta dotyczących ewentualnego przekształcenia części lub całego DPS-u „Promień Życia” w Zakład Opiekuńczo-Leczniczy lub Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.

Adaptacja budynku przy ul. Łomżyńskiej 54 w Bydgoszczy

W swojej interpelacji radna Szabelska pisze iż mieszkańcy DPS „Promień Życia” wystąpili do wiceprezydent Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz z prośbą wyjaśnienia niejasności wokół dalszych losów DPS oraz jego mieszkańców. Jak zaznacza radna, w pisemnej odpowiedzi poinformowano ich, iż nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja co do lokalizacji, a jeżeli realizacja planów miałaby dotyczyć mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Promień Życia” w Bydgoszczy, to zostaną o tym szczegółowo poinformowani. Grażyna Szabelska zwraca uwagę, że w budżecie miasta Bydgoszczy na 2021 rok ujęto zadanie: „Adaptacja budynku przy ul. Łomżyńskiej 54 na potrzeby zakładu całodobowej opieki długoterminowej”.

Przy ul. Łomżyńskiej 54 w Bydgoszczy mieści się DPS "Promień Życia".

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Bydgoszczy o szczegóły wspomnianej inwestycji.

- Zadanie pn .„Adaptacja budynku przy ul. Łomżyńskiej 54 na potrzeby zakładu całodobowej opieki długoterminowej” wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu mieszkańców na świadczenia z zakresu leczenia całodobowego, usług pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także zabezpieczenia świadczeń ambulatoryjnych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych - odpowiedziała nam Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Bydgoszczy. - Obecnie w Bydgoszczy, prowadzona przez miasto, jedyna placówka opieki długoterminowej dysponuje 44 miejscami opieki stacjonarnej. To liczba niewystarczająca ze względu na znacznie większe potrzeby mieszkańców, w tym wielu mieszkańców DPS-ów, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają specjalistycznej opieki medycznej - dodaje Marta Stachowiak.

DPS "Promień Życia". Zaniepokojeni mieszkańcy

Radna Grażyna Szabelska podkreśla, że mieszkańcy z niepokojem myślą o swojej przyszłości, jeśli dojdzie do przekształcenia placówki. W swoim piśmie do prezydenta przytacza słowa podopiecznych "Promienia Życia": „Przychodząc tutaj mieliśmy nadzieję na to, że spędzimy tutaj swoje życie i wychodząc z tego założenia przez lata, za własne pieniądze kosztem wyrzeczeń, nasze pokoje zamieniliśmy w małe mieszkanka urządzone pod katem indywidualnych wymagań i dostosowane do naszych ograniczeń i możliwości.”

Polecamy

Co stanie się z mieszkańcami DPS-u, jeśli realizacja planowanego projektu dojdzie do skutku? Gdzie będą mieszkać? Czy będą mogli zostać w obecnym miejscu w dotychczasowych pokojach? Na jakich warunkach? Te pytania zadaje Rafałowi Bruskiemu radna Szabelska.

W odpowiedzi na nasze zapytanie dotyczące tej sprawy, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy zapewnia: - Zwiększenie liczby miejsc Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w nowej lokalizacji pozwoliłoby w większym stopniu zabezpieczyć zapotrzebowanie na tego typu świadczenia i zapewniłoby najbardziej schorowanym mieszkańcom DPS "Promień Życia" dużo lepszą opiekę medyczną w tym samym obiekcie.

W Domach Pomocy Społecznej w Bydgoszczy brakuje pielęgniarek

Skontaktowaliśmy się też z Zespołem Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia w Bydgoszczy. Dyrektor tej instytucji Bożena Degler-Łaniewska zwraca uwagę, że mała liczba miejsc w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych to poważny problem.

- Osoby, które powinny być pod stałym nadzorem medycznym są kierowane do DPS-ów, a w nich brakuje pielęgniarek. Opiekę medyczną w DPS-ach zapewnia lekarz z przychodni i wąska kadra pielęgniarska, a to zdecydowanie za mało jak na potrzeby mieszkańców, którzy powinni mieć całodobowy nadzór medyczny. DPS-y nie zapewniają takiej opieki medycznej jak ZOL czy ZPO - wyjaśnia Bożena Degler-Łaniewska i dodaje, że w trosce o zdrowie tych osób, wielu pacjentów Domów Pomocy Społecznej powinno trafić pod opiekę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Zapytana przez nas o plany dotyczące przekształcenia DPS "Promień Życia", dyrektor Zespołu Domów Pomocy Społecznej i Ośrodków Wsparcia w Bydgoszczy odpowiada, że wie tylko o projekcie wpisanym do budżetu miasta, ale nie zna szczegółów. Jej zdaniem, od projektu do konkretnych planów i decyzji jest jeszcze daleka droga.

Jeszcze za wcześnie na rozmowy o reorganizacji DPS "Promień Życia"

Na jakim zatem etapie jest realizacja tych zamierzeń? - Obecnie przygotowywana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa związana z przebudową części DPS przy ul. Łomżyńskiej 54 na potrzeby ZPO. Po ostatecznym określeniu wymaganych kosztów i analizie możliwości finansowych miasta, podjęta zostanie decyzja o ewentualnej modernizacji budynku. Dopiero wtedy można będzie rozpocząć rozmowy na temat reorganizacji DPS-u "Promień Życia" - podsumowuje Marta Stachowiak.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie