Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radna Grażyna Szabelska pyta o zanieczyszczone tereny przy budowanym kampusie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Na razie nie jest jasne, czy informacja o zanieczyszczeniu będzie miała wpływ na opóźnienie całej inwestycji.
Na razie nie jest jasne, czy informacja o zanieczyszczeniu będzie miała wpływ na opóźnienie całej inwestycji. Dariusz Bloch
Radna Grażyna Szabelska pyta miasto, jakie działania podjęło miasto po wykryciu zanieczyszczenia na terenie planowanych dróg dojazdowych do Akademii Muzycznych. W lipcu, ze względu na skażenie chemiczne gruntu, unieważniono przetarg dotyczący inwestycji.

Grażyna Szabelska, radna Bydgoszczy i kandydatka w wyborach do Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości, zorganizowała w piątek (6 października) konferencję prasową, na której poruszyła temat wykrycia zanieczyszczeń w miejscu budowy układu drogowego przy budowanym kampusie Akademii Muzycznej. – Dzwonią do mnie mieszkańcy zaniepokojeni tą sytuacją. Lokalizacja hałdy przy nowo powstającym kampusie to kolejne ognisko budzące w Bydgoszczy niepokój. W odpowiedzi na ich interwencje napisałam interpelację – przekazała.

Pod koniec lipca unieważniono przetarg na budowę układu drogowego przy powstającej nowej siedzibie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jeszcze, gdy trwało postępowanie zlecono wykonanie opinii o stanie środowiska gruntowego. – W trakcie procedowania postępowania, Zamawiający – Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy – powziął wiadomość o potencjalnym skażeniu chemicznym gruntu przeznaczonego pod budowę zamawianego układu drogowego – czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez Macieja Gusta, zastępcę dyrektora ds. inwestycji drogowych w ZDMiKP.

Do materiałów przetargowych dołączono opinię geotechniczną z 2019 roku, z której wynikało, że w rejonie projektowanej inwestycji występują złożone warunki gruntowe, na części terenu występuje „nasyp niekontrolowany zbudowany z piasków drobnych, humusu, żużla, kamieni oraz odpadów komunalnych”, ale te warunki nie uniemożliwiały jej przeprowadzenia. W koncepcji programowo-przestrzennej przewidziano odpowiednie warstwy wzmacniające podłoże.

Potencjalni wykonawcy zwrócili się do ZDMiKP z pytaniami dotyczącymi oceny możliwego zanieczyszczenie gruntów substancjami takimi jak związki ropopochodne czy metale ciężkie oraz opracowania projektu planu remediacji. – Na podstawie wyników przeprowadzonych analiz chemicznych stwierdzono między innymi:

  • zawartość metali ciężkich w próbkach jest powyżej wartości dopuszczalnej dla gruntów grupy IV;
  • zawartość wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w próbce O2/1,5 m jest powyżej wartości dopuszczalnej dla gruntów grupy IV – poinformowali drogowcy

.

– Opinia geotechniczna z 2019 roku powinna stanowić podstawę do wykonania badań i zgłoszenia problemu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dlaczego miasto tak długo zwlekało? Proces remediacji dawno mógł się rozpocząć. Być może teraz byłoby już po wszystkim – stwierdza Grażyna Szabelska.

Radna dodaje, że odpowiedź prezydenta na interpelacje jest niesatysfakcjonująca dla mieszkańców. Nie rozumie też, dlaczego do tej pory miasto nie zgłosiło sprawy do RDOŚ – taką informację miał potwierdzić dyrektor instytucji. – Od momentu powzięcia informacji o zanieczyszczeniach, tj. od VI 2023 r., podległe mi służby zajmują się sprawą. Zgłoszenie do RDOŚ złożyła Akademia Muzyczna, o czym zostałem osobiście poinformowany – napisał w odpowiedzi w sierpniu Rafał Bruski.

Prezydent Bydgoszczy poinformował również, że miasto przygotowuje się do zlecenia zbadania wpływu stwierdzonych zanieczyszczeń na zdrowie mieszkańców, że koszty remediacji będą znane po opracowaniu przez ekspertów metody, a także, że kolejny przetarg zostanie przeprowadzony po ustaleniu zakresu i metody remediacji skażonego terenu.

W uzasadnieniu unieważnienia poprzedniego postępowania stwierdzono, że prace budowlane konieczne do wykonania inwestycji mogłyby doprowadzić do rozprzestrzeniania się wykrytych zanieczyszczeń na dalsze obszary. Na wzrost kosztu inwestycji wpłynie na pewno konieczna do wykonania remediacja terenu. Drogowcy nie rezygnują z przeprowadzenia inwestycji, ale jak informowali po unieważnieniu przetargu, trwają analizy związane z przedmiotem zamówienia.

Konferencja radnej odbyła się w piątek po godzinie 15. Pytania dotyczące tematu przesłaliśmy do bydgoskiego ratusza już po godzinach pracy urzędu. Czekamy na odpowiedź.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera