Kawiarnia Zakładka w Bydgoszczy po raz kolejny zaprasza bydgoszczan na spotkanie autorskie w ramach cyklu Bookspresso. Celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród mieszkańców Bydgoszczy poprzez spotkania literackie z rodzimymi autorami. Bookspresso zostało zainaugurowane w ubiegłym roku. Spotkania odbywają się w kawiarni Zakładka przy ul. Gdańskiej 5. Prowadzi je Ania Spychaj, pomysłodawczyni i organizatorka tego cyklu.
Bookspresso wraca po świątecznej przerwie.
- Na dobry początek w kontynuacji cyklu Bookspresso gościmy Małgorzatę Grosman, bydgoską dziennikarkę i pisarkę, znaną dotychczas głównie z twórczości regionalnej (historia Bydgoszczy, dwudziestolecie międzywojenne w Bydgoszczy, kobiety Bydgoszczy, Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy) - zapowiada Ania Spychaj.
Spotkanie poświęcone będzie książce pt. „Doprowadzone do wrzenia. Blog pisany na papierze”.
W swojej najnowszej książce Małgorzata Grosman wychodzi poza nasz region, zabierając głos w ogólnopolskiej debacie na temat sytuacji kobiet, zwłaszcza w czasach niedawnej pandemii. - Zapytamy, co doprowadziło ją do wrzenia, którego efektem jest książka oraz jaka jest rola literatury w walce o prawa i przywileje. Czy coś się zmieniło od wydania książki? Posłuchajmy przy filiżance aromatycznej kawy lub herbaty w luźnej, nieformalnej atmosferze - dodaje Ania Spychaj.
Początek spotkania z Małgorzatą Grosman w piątek (12 grudnia) o godzinie 18.00.
Małgorzata Grosman - z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach i przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką – zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji. Ponieważ jest miłośniczką kryminałów napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: "Mord na Zimnych Wodach" i "Horoskop zbrodni". Jest również autorką publikacji poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej "Ostromecko w opowiadaniach i podcastów Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia". Wydała też opowieść o bydgoszczankach doby międzywojnia "Bydgoszcz jest kobietą", która stała się impulsem do stworzenia wystawy „Gorsety” kobiet.
