Stacje wybudowała w Bydgoszczy spółka Enea Operator. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wynikającymi z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych nie mogła być ona być ich operatorem, właścicielem ani dostawcą usługi ładowania. Po zakończeniu budowy rozpisano przetarg na sprzedaż, który został rozstrzygnięty w grudniu 2022 roku. Dotyczył nie tylko stacji w Bydgoszczy, ale również punktów zlokalizowanych w Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu oraz Szczecinie.
W przypadku naszego miasta chodziło o 32 stacje (64 punkty ładowania) – 31 z nich kupił Budimex. Jak pisaliśmy w marcu, wówczas nie można było jeszcze korzystać z nowych ładowarek. Spółka Budimex Mobility oddała 27 stacji (54 punkty) do ładowania samochodów elektrycznych do dyspozycji bydgoszczan pod koniec maja. Moc każdego ze stanowisk to 22 kW. Cztery stacje pozostają w budowie.
– Oddanie do dyspozycji kierowców pierwszych ładowarek z logo Budimex Mobility to dla nas ogromny powód do radości. Mamy nadzieję, że rozwój miejskiej sieci o nowe punkty poprawi komfort bydgoskich kierowców i przekona kolejne osoby do wyboru pojazdów elektrycznych – powiedział Jakub Długoszek, członek zarządu Budimex Mobility.
Punkty po przejęciu przez spółkę zyskały nową identyfikację wizualną. Urządzenia skonfigurowano oraz wyeliminowano drobne usterki techniczne. Budimex Mobility przeprowadził pełen proces formalny związany z dopuszczeniem urządzeń do użytku i zawarł umowy na zakup energii elektrycznej z przedsiębiorstwem energetycznym.
Słupki są zintegrowane z system firmy Elocity. Poprzez aplikację mobilną użytkownicy mogą zarejestrować się, przeprowadzić pełen proces ładowania oraz uiścić opłatę za usługę. Punkty są również przystosowane do użytku osób korzystających z kont i kart RFID innych operatorów w oparciu o roaming.
Punkty są, a auta?
Nowe stacje ładowania dostępne są na 14 bydgoskich osiedlach. Samochód elektryczny można podładować m.in. przy szpitalu MSWiA na Markwarta, w zatoce przy cmentarzu na Wiślanej, przy pętlach autobusowych Błonie, Tatrzańskie oraz Rekinowa, pętli tramwajowej Glinki, przy stacji PKP Bydgoszcz Leśna czy na Sportowej przy Powstańców Wielkopolskich.
Mapa z pełną listą udostępniona jest na stronie budimexmobility.pl. Wynika z niej, że na razie zainteresowanie użytkowników jest niewielkie. Gdy jednego dnia kilkukrotnie sprawdzamy stan dostępności stacji, za każdym razem wszystkie miejsca są wolne.
Zobacz wideo: Mieszkańcom nie podoba się rozszerzona strefa płatnego parkowania
