Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś:

Celem wydarzenia jest zaprezentowanie oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu nowoczesnych technologii wykorzystywanych w różnych aspektach zarządzania miastem, a w szczególności systemach wodno-kanalizacyjnych, jak również omówienie możliwości współpracy przemysłu hi-tech i środowisk akademickich z podmiotami infrastruktury krytycznej.
Organizator, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, chce przekazać doświadczenia w tworzeniu zielono-niebieskiej infrastruktury w przestrzeni miejskiej oraz zaprezentować wdrażane w Bydgoszczy inteligentne rozwiązania w monitorowaniu retencji wód opadowych i automatyce zarządzania siecią wod.-kan.
– Wierzymy, że konferencja przyczyni się do promocji idei Smart City i wskaże sposoby jej skutecznego wdrażania w ramach działań na rzecz ochrony środowiska i realizowanych projektów proekologicznych – informują organizatorzy.
Otwarcie konferencji zaplanowano na godzinę 9. Program składał będzie się z dwóch bloków tematycznych: Blue-Green oraz Smart. W pierwszej tematami prelekcji będą m.in. strategia gospodarki wodą w obiegu zamkniętym dla Bydgoszczy, łąki kwietne w MWiK czy ogrody deszczowe na terenie Muzeum Wodociągów.
W drugiej części – początek o godz. 13:15 – dr hab. inż. Tomasz Andrysiak z Politechniki Bydgoskiej opowie o wyzwaniach, bezpieczeństwie i kierunkach rozwoju związanych z Smart City, zastępca prezydenta Bydgoszczy Maria Wasiak wygłosi prelekcję pn. Smart Bydgoszcz 2030 w strategii rozwoju miasta, a przedstawiciele MWiK opowiedzą o systemach informatycznych w spółce i automatyzacji w bydgoskich wodociągach.
Na zakończenie zaplanowano pokazy zewnętrzne związane z możliwością badania i monitorowania jakości powietrza za pomocą dronów i instalacją zbiornika antykompresyjnego Wavin TreeTank. Nie zabraknie także czasu na panele dyskusyjne. Udział w konferencji potwierdziło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przedstawi wizję zielonych technologii w prezentacji pn. „Smart City = Green City. Zielone technologie NCBR dla miasta przyszłości”.