- Uważaliśmy, że jeśli intencją było zapewnienie nowej, krótszej ścieżki dostępu do innowacji dla osób chorych, dla których czas ma szczególny wymiar, to niezbędne jest doprecyzowanie zapisów i częstsze włączanie leków do Funduszu Medycznego. Trzeba pamiętać, że to nie wpłynęłoby na budżet Funduszu, gdyż terapie w nim znajdują się tylko określony czas, a ich finansowanie połączone jest z monitorowaniem skuteczności – mówi Beata Rorant, ekspert Pracodawców RP ds. ochrony zdrowia.
Ustawa o Funduszu Medycznym miała szansę przywrócić nadzieję tysiącom polskich pacjentów, którzy nie mają szansy na otrzymanie odpowiedniego leczenia z powodu zbyt powolnego wprowadzania w Polsce do systemu refundacji skutecznych, przełomowych terapii- napisano.
- Dzisiaj jest niestety tak, że mamy mało precyzyjną ustawę o Funduszu Medycznym, która już nie daje nadziei na szybsze zwiększenie dostępu do skutecznych terapii. Co więcej, plan NFZ na 2021 r. zakłada ok. 1 miliard złotych mniej na refundację leków – podsumowuje ekspert Pracodawców RP ds. zdrowia.
Ustawa o Funduszu Medycznym z podpisem prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek Ustawę o Funduszu Medycznym. Dzięki Funduszowi Medycznemu na ochronę zdrowia przeznaczonych będzie co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków.
– To bardzo ważny moment dla mnie, ale przede wszystkim ważny dla polskich pacjentów – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Rozwiązania zawarte w nowych przepisach mają ułatwić uzyskiwanie przez dzieci oraz starszych pacjentów, cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, odpowiednich świadczeń w nowoczesnych szpitalach, a w razie potrzeby także za granicą- czytamy na stronie prezydenta.
