https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się rewolucja w służbie zdrowia? Propozycję zmian przedstawiła minister zdrowia

Grażyna Rakowicz
- Podstawą powodzenia koncepcji zmian systemowych jest wzajemne zaufanie i wspólne podjęcie odpowiedzialności: rząd nie powie, że szpitale to zadanie samorządów, a samorządy nie powiedzą, że to problem rządu. To nasz wspólny problem i wspólny cel – podkreśliła na konferencji minister Izabela Leszczyna.
- Podstawą powodzenia koncepcji zmian systemowych jest wzajemne zaufanie i wspólne podjęcie odpowiedzialności: rząd nie powie, że szpitale to zadanie samorządów, a samorządy nie powiedzą, że to problem rządu. To nasz wspólny problem i wspólny cel – podkreśliła na konferencji minister Izabela Leszczyna. Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
Minister zdrowia przedstawiła do konsultacji - przedstawicielom wojewódzkich i powiatowych samorządów, dyrektorom szpitali i placówek medycznych z całego kraju - zmiany systemowe w ochronie zdrowia.

Konferencję, która odbyła się 11 lipca zorganizował - wraz z Ministerstwem Zdrowia (MZ) i Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) - Ogólnopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia (OZPOZ). - Poprosiłam moich współpracowników, żebyśmy wspólnie stworzyli i opracowali koncepcję zmian systemowych, które przedstawiamy Państwu do konsultacji – powiedziała Izabela Leszczyna, minister zdrowia. I podkreśliła: - Zmiany te mają pomóc szpitalom, które znajdują się w trudnej sytuacji, ale też mają pozwolić na rozwój w taki sposób, żebyśmy zabezpieczyli rzeczywiste potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatów i województw. 

Zmiana systemowa z trzech elementów

Przedstawiona propozycja zmian systemowych w ochronie zdrowia składa się z 3 elementów: procesu transformacji, deregulacji i „odwracania piramidy świadczeń”.

- W procesie transformacji chcemy zrewolucjonizować obecną sieć szpitali i dostosować do potrzeb pacjentów i określonego finansowania. Proces deregulacji ma polegać m.in. na stałej współpracy podmiotów działających w systemie z Ministerstwem Zdrowia, NFZ i Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Z kolei „odwrócona piramida świadczeń” pozwoli nam uwolnić część zasobów w leczeniu zamkniętym – powiedział dyrektor Piotr Nowicki, członek zespołu ds. zmian systemowych w Ministerstwie Zdrowia.

Transformacja i nowe podmioty 

Poszczególne elementy transformacji mają być wdrażane w latach 2024 – 2026. Jej celem jest „stworzenie optymalnego systemu zabezpieczenia szpitalnego” m.in. w oparciu o dobrowolność uczestnictwa i wprowadzenie map świadczeń (map zabezpieczenia szpitalnego), które przygotują AOTMiT, NFZ, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny oraz urzędy wojewódzkie.

Mapy te pozwolą uporządkować sieć oddziałów, realizujących świadczenia na poziomie:

  • podstawowym (od 1 do 5 oddziałów podstawowych plus SOR/Izba Przyjęć),
  • specjalistycznym, wysokospecjalistycznym (m.in. kardiochirurgia, neurochirurgia, transplantologia),
  • strategicznym (oddziały o zabezpieczeniu ponadregionalnym i krajowym).

Obok istniejących rozwiązań transformacyjnych w ochronie zdrowia (restrukturyzacja, łączenie SP ZOZ-ów czy spółek, przeprofilowanie), zostaną wprowadzone nowe podmioty. Są to:

  • Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZPZOZ) - będzie mógł być utworzony lub powstać w wyniku połączenia kilku SPZOZ z różnymi organami tworzącymi i adekwatną strukturą udziałową.
  • Porozumienie - umowa cywilnoprawna pomiędzy podmiotami, która skutkowałoby podziałem usług pomiędzy świadczeniodawcami.
  • Powiatowe Centrum Zdrowia - utworzone w strukturze istniejącego SP ZOZ lub poza nią, do realizacji podstawowych świadczeń jak internista, ginekolog, chirurg, pediatra. Ale bez możliwości hospitalizacji.
  • Związek JST  - jednostki samorządu będą mogły łączyć SP ZOZ-y, przez co powstaną bardziej efektywne, większe podmioty lecznicze.

- Instrumentami wsparcia dla placówek medycznych będą środki z KPO, Funduszu Medycznego, Unii Europejskiej, NFZ, środki z BGK na wsparcie finansowe oraz budżet państwa. Po przejściu pełnej ścieżki programu naprawczego oraz akceptacji przez AOTMiT, podmioty będą mogły skorzystać z doraźnego albo długoterminowego pakietu wsparcia – poinformował resort zdrowia.

Deregulacja i odwrócona piramida

Celem deregulacji jest zmniejszenie obciążeń wykorzystywanych zasobów w ochronie zdrowia. A poprzez to bardziej efektywne ich zagospodarowanie oraz obniżenie kosztów ich funkcjonowania. Proces ten będzie realizowany w latach 2024-2025. 
Pierwszy pakiet deregulacji jest już przygotowywany i zakłada m.in. uproszczenie mechanizmu kwalifikowania szpitali do sieci szpitali (PSZ). A znajdą się w niej te, które mają przynajmniej jeden profil w zakresie leczenia szpitalnego (oddział szpitalny) w trybie pełnej hospitalizacji. Z kolei oddziały zabiegowe, które nie spełnią kryteriów włączenia do sieci, będą mogły funkcjonować w trybie hospitalizacji planowej albo chirurgii jednego dnia.

W ramach pakietu zostaną też uproszczone - w sieci szpitali - zasady regulujące udzielanie dodatkowych rodzajów świadczeń, realizowanych w ramach m. in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Izby Przyjęć, Oddziału Intensywnej Terapii a także chemioterapii, rehabilitacji stacjonarnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Zostanie też określony minimalny udział świadczeń zabiegowych w oddziałach zabiegowych oraz minimalna liczba odebranych porodów na oddziałach ginekologiczno – położniczych. Dodatkowo, katalog świadczeń ambulatoryjnych udzielanych bez skierowania będzie uzupełniony o poradę optometrysty. 

Trzeci element zmian systemowych - to „odwracanie piramidy świadczeń”, czyli „przebudowa ochrony zdrowia w celu uwolnienia zasobów lecznictwa szpitalnego i zwiększenia dostępności".

- Podstawą powodzenia koncepcji zmian systemowych jest wzajemne zaufanie i wspólne podjęcie odpowiedzialności: rząd nie powie, że szpitale to zadanie samorządów, a samorządy nie powiedzą, że to problem rządu. To nasz wspólny problem i wspólny cel – podkreśliła na konferencji minister Izabela Leszczyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski