https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa dekomunizacja została przyjęta przez Sejm. Co jej zapisy zmienią w Bydgoszczy?

Nie wiadomo jeszcze, jak będą nazywać się ulice Planu 6-letniego i Przodowników Pracy
Nie wiadomo jeszcze, jak będą nazywać się ulice Planu 6-letniego i Przodowników Pracy Dariusz Bloch
Wkrótce już nie pospacerujemy w bydgoskim parku im. Zbigniewa Załuskiego na osiedlu Leśnym i nie zrobimy zakupów w osiedlowym sklepiku przy ulicy Zygmunta Berlinga w Fordonie.

[break]
1 kwietnia (i to nie żart) Sejm przyjął niemal jednogłośnie ustawę dekomunizacyjną. Samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go.

- To, że z polskiej przestrzeni publicznej powinny zniknąć symbole komunizmu, to jest chyba rzeczą naturalną i normalną - powiedziała TVN24 premier Beata Szydło.

Był opór mieszkańców

Według autorów projektu ustawy, w Polsce jest około 1200-1400 nazw miejsc, które upamiętniają system komunistyczny. Ile takich miejsc jest jeszcze w Bydgoszczy?

- Około dwunastu - mówi „Expressowi” Stefan Pastuszewski z Zespołu do spraw Nazewnictwa Miejskiego. Ustawę przyjął - jak mówi - z ulgą. - Pracując w komisji nazewnictwa miejskiego już od kilku lat chcieliśmy zmienić komunistyczne nazwy ulic, ale to się nie udawało. Był ogromny opór mieszkańców. Teraz to będzie obowiązek i sądzę, że zmiany nastąpią szybko - mówi Stefan Pastuszewski.

W ostatnim czasie udało się jedynie zamienić ulicę Lucjana Szenwalda (poeta, przedwojenny działacz komunistyczny, żołnierz Armii Czerwonej i LWP) na Czesława Miłosza. - Ale tylko dlatego, że nikt przy niej nie mieszka - podkreśla Stefan Pastuszewski.

Firmy policzyły koszty

Zespół planował także zmienić ulicę Bolesława Rumińskiego (działacz komunistyczny, członek Komitetu Centralnego PZPR) na Kowalską, jak przed wojną. - Niestety, nie udało się - mówi Pastuszewski. - Przy tej ulicy znajduje się NOT, w którym mieści się około dwudziestu instytucji. Wszystkie zaczęły do nas pisać i wyliczać, jakie byłyby ogromne koszty w związku ze zmianą. Oczywiście większość przesadzała, bowiem to są drobne uciążliwości i niewielkie koszty.

Długa kolejka „złych”

Teraz uda się nie tylko wymazać Rumińskiego, ale też - mimo oporu wielu mieszkańców osiedla Leśnego - zmienić park im. Pułkownika Zbigniewa Załuskiego (oficera LWP) na Żołnierzy Wyklętych.

- Bez sensu te zmiany patronów. Tylko zamieszanie będzie. Komu to potrzebne? - oburza się Stanisław Jaczus, emerytowany żołnierz.

W kolejce czekają m.in. ulice: Armii Ludowej, Teodora Duracza, Józefa Powalisza, Zygmunta Berlinga, Oskara Langego, Planu 6-letniego i Przodowników Pracy. Kto zastąpi komunistycznych bohaterów? - Chcemy promować bydgoszczan - mówi Stefan Pastuszewski.

Do tematu wrócimy.

Warto wiedzieć gdzie nastąpią zmiany

Tyle osób zameldowanych jest przy ulicach, które zmienią nazwę:

Armii Ludowej - 190 osób ma pobyt stały
Teodora Duracza - 902
Józefa Powalisza - 882
gen. Zygmunta Berlinga - 1718
Oskara Langego - 77
Stanisława Lehmana - 161
Romana Chłodzińskiego - 211
Planu 6-letniego - 741

Warto wiedzieć o dokumentach

W ustawie zapisano, że zmiana nazwy, wprowadzona na podstawie ustawy, nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów, zawierających nazwę dotychczasową.

Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nimi, będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności.

Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy, wprowadzonej na mocy ustawy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat.

Komentarze 36

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kosa
Skoro chca przywrocic nazwy przed 1945 to niech nazwą ul. Gdanska ulicą Adolf Hitler Strasse tak jak w 1939-1945. To bedzie ta dobra pisowska zmiana.
j
jorek
Proponuję nazwac ulicę Planu 6 Letniego zgodnie z duchem obecnego rezimu ciemniakow I klerykalnych ćwoków ze Sciany Wschodniej....czyli np. Aleją Sw. Wojtyły albo Aleja Bohaterskiej Prezydenckiej Opony spod Opola. Mozna ja tez nazwac Aleja Obroncow Krzyza Smolenskiego. Nazywajcie ja czym chcecie, mamy to głeboko w d**** bo wiemy ze po nastepnych wyborach stare nazwy ludzi i zjawisk NAPRAWDE zasluzonych dla rozwoju Polski takich jak Plan 6- Letni czy tez Przodownikow Pracy wrócą na swoje zasluzone miejsca w panteonie nazw bydgoskich ( i nie tylko bydgoskich) ulic.
N
Niezdecydowany na zmiany
O patronach wielu ulic zazwyczaj niewiele wiemy i nazwa ulicy nie robi na nas wrażenia . Dopiero obecna sytuacja wyzwala w nas emocje i sprzeciw dla zmian , no bo ta nazwa jest taka ładna i tak się do niej przyzwyczailiśmy ... pomijam realne koszty i uciążliwości formalne dla mieszkańców a szczególnie dla tych prowadzących firmy . Jednak pomysłodawcy zmian żeby nie posunęli się za daleko i żeby nie powstały ulice np. : im. Donalda Tuska , Unii Europejskiej , Gazety Wyborczej , 25-ciu Lat Wolności albo ul. Zagarniętych Funduszy z OFE ... jak już macie coś zmieniać albo nazywać nowe ulice to wybierajcie nazwy neutralne . Ponadto takich działań dekomunizacyjnych jak zmiana nazw ulic to się komuchy na żadnym stanowisku nie wystraszą i będą się panoszyć w najlepsze .
k
komuch
Wole komune niz pisowizm I klerykalizm. Przodownicy Pracy to byli bohaterowie powojennej odbudowy kraju, oni pracowali zeby Kraj sie dzwignął z ruin podczas gdy zolnierze wykleci strzelali im w plecy....Dlatego nazywaja sie zolnierzami wykletymi bo byli przez normalnych ludzi przekletymi.
j
janusz
Nazwę ulicy Gdańska należy zmienić na inną, bo wiem ze sprawdzonych źródeł, że w Gdańsku pomieszkuje sobie radośnie 1561 komunistów.
K
Kapa
Bardzo dobrze gnać komuchow i wszystko co z nimi zwiazane
b
bydgoszczanin
im bardziej zakompleksiony naród tym bardziej chce być "prawomyślny", i w tym celu zajmuje się sprawami zupełnie nieważnymi Nie potrafi patrzeć z dystansu i z humorem na swoją przeszłość. Nie długo o tym kim był Oskar Lange będą wiedzieć tylko lepiej wykształceni ekonomiści tu na Zachodzie. Prosty ludek wszystko "połknie", a więc ul. Dworcowa .. na pewno od jakiegoś komucha Dworcowa, precz z nią! Ul. Altatowa, (Altanow?) Swoją drogą ciekawe kim był Brzozow, skoro mamy ulicę od jego nazwiska?
J
Jarek
TY POLAK TY BARAN JESTEŚ !!!!!!
b
buk
Co wam przeszkadza ulica Armii Ludowej ??? Przecież tam walczyli i GINĘLI z rąk okupantów młodzi chłopcy i dziewczęta , którzy mieli lewicowe przekonania i to jest wg Pis uarów cała ich wina ! Jak można teraz tak szkalowac ich imię ? Najlepiej żeby dać nazwę ulicy zamiast AL np Piusa XII lub Pinocheta
Z
Z fordonu
Gnoje!!! Jestem stanowczo przeciwny lubię swoją nazwę ulicy Powalisza... Jeden wielki skandal, tych ludzi należy postawić przed trybunał stanu!
a
aNtek
Polacy chcą polskich nazw nie wolackich i kaczych
a
aNtek
Kaczyzm to choroba zwana NIENAWIŚĆ do wszystkiego co polskie i katolickie
S
SteFan
Ale nam się PODOBAJĄ i nie chcemy zmian.
S
SteFAN
Czy nazwa Pomorskiego Okręgu Wojskowego to też pod tą ustawę podchodzi? Na Leśnym jest taki skwer.
B
BDG33
A przodownicy pracy to byli jacyś komuniści?
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski