Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikalne nagranie Bydgoszczy z 1940 roku! Zobacz, jak wyglądało miasto przed kilkudziesięciu laty! [wideo]

OPRAC.: Krzysztof Błażejewski
Skąd pochodzi filmik, nie wiadomo. Pewne jest jedynie, że jego producentem jest niemiecka wytwórnia Agfa i nakręcony został w 1940 roku. Wiosną lub jesienią, na co wskazują stroje ludzi.

To kolejny element, w jaki za sprawą niemieckiego okupanta wzbogacona zostaje ikonografia Bydgoszczy i okolic z pierwszej połowy XX wieku, dość skąpa jak dotąd. Z przyczyn całkiem prozaicznych. Aparaty fotograficzne, a tym bardziej kamery, były w owych czasach bardzo drogie i mało kto mógł sobie na nie pozwolić. Stąd tak mało prywatnych zdjęć naszego miasta (jeśli nie liczyć powielanych w tysiącach sztuk widokówek), a tym bardziej amatorskich filmów. A mają one dziś ogromną, niepowtarzalną zaletę. Obejrzeć możemy bowiem na nich Bydgoszcz, jakiej już nie ma.

Zobacz unikalne nagranie:

Swoistym paradoksem i wielkim chichotem historii jest to, że większość obrazów Bydgoszczy z I połowy XX wieku jest autorstwa niemieckich okupantów, którzy dysponowali najnowocześniejszym na owe czasy sprzętem i swoje „zdobyczne” fotografowali i filmowali na potęgę.

To może Cię zainteresować

Całość filmu Agfy z 1940 roku obejmuje około 16 minut. Pierwsza jego część dotyczy Czarnkowa koło Piły. W drugiej części operator filmu przeniósł się do Bydgoszczy.

Najpierw kamera pokazuje Brdę i jej okolice w centrum Bydgoszczy, w okolicach Rybiego Rynku. Szczególne wrażenie robi widok pięciu spichrzów stojących w rzędzie przy ul. Grodzkiej, z których dwa zniknęły z pejzażu miasta podczas pożaru zimą 1961 roku. Mimo zapowiedzi sprzed kilkunastu lat, nie zostały odbudowane i raczej mniemać należy, że nigdy już na dawne miejsce nie wrócą.

Brda tętniła życiem

Unikalnym z całą pewnością widokiem jest zanotowany przez kamerę ruch na rzece. Kilka, czasem kilkanaście barek jednocześnie płynących Brdą to obraz, jaki pamiętają już tylko najstarsi bydgoszczanie. Podobnie jak widok tratw załadowanych drewnem.

Zobacz więcej unikalnych zdjęć w kolorze

Zupełnie inaczej niż znamy to z obecnych czasów zagospodarowane jest też nabrzeże Brdy w okolicach tzw. pałacyku Lloyda i Rybiego Rynku. Tętni ono życiem, odbywa się tu nieustający załadunek tzw. berlinek.
Niemiecki operator filmowy odbył także podróż barką po okolicach Bydgoszczy. Dokąd dokładnie dopłynął i które fragmenty sfilmował, trudno dziś ustalić na podstawie widoków pól, pojedynczych domostw i kominów, brzegi Brdy przez minione 72 lat uległy wszak daleko idącym przemianom.

Zobacz również:

Pamiętacie stary Dworzec PKP, budujące się miasto, hotel Orbis, księgarnię Współczesną, dawne tramwaje na Dworcowej, które jeździły aż do obecnej Gdańskiej (kiedyś Aleje 1 Maja), małe i duże fiaty, wartburgi, warszawy i moskwicze na bydgoskich ulicach? Zobaczcie zdjęcia dawnej Bydgoszczy! Kliknij strzałkę obok zdjęcia lub przesuń gestem w lewo >>>Zdjęcia pochodzą z filmiku, jaki na portalu YouTube zamieścił użytkownik TheIrek77. Te kadry, jak i więcej zdjęć do obejrzenia na portalu YT:

Bydgoszcz w czasach PRL. Pamiętacie te czasy? [zdjęcia]

Dzięki filmowi możemy też zobaczyć fragment tzw. szałasu Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego w pobliżu mostu Bernardyńskiego, zniszczony całkowicie zimą 1944/45, oraz w całej okazałości pałacyk najstarszego klubu wioślarskiego miasta, RC Frithjof.

Obraz Bydgoszczy zajmuje na filmie dokładnie 3 minuty i 20 sekund. Potem oglądamy Brdę w jej biegu powyżej Bydgoszczy, a następnie Koronowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo