Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Złotowska w Bydgoszczy, niedawno została oddana do użytku. Teraz ekipy zrywają nawierzchnię

Sławomir Bobbe
Niedawno oddaną do użytku ulicą Złotowską tutejsi mieszkańcy długo się nie nacieszyli. Obecnie jej stan jest gorszy niż przed remontem.
Niedawno oddaną do użytku ulicą Złotowską tutejsi mieszkańcy długo się nie nacieszyli. Obecnie jej stan jest gorszy niż przed remontem. Fot. Dariusz Bloch
Mieszkańcy ulicy Złotowskiej, która powstała z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, ze zdumieniem zauważyli, że właśnie niszczą ją ekipy remontowe.

- Długo się naszą ulicą nie nacieszyliśmy - narzeka mieszkaniec niewielkiej ulicy Złotowskiej na Wyżynach. - Niedawno oddano ją do użytku, a teraz ekipy budowlane zrywają jej nawierzchnię. To woła o pomstę do nieba - irytuje się nasz Czytelnik. - Dowiedziałem się, że prace na zlecenie ZDMiKP wykonuje firma Affabre. Dlaczego nie można było dokonać poprawek po odbiorze ulicy, tylko zwlekano tyle czasu?

Nowe stacje roweru miejskiego dopiero w 2018 roku. Przybędzie zaledwie 12 stanowisk


- Jakość podbudowy betonowej pozostawiała wiele do życzenia, więc zobowiązaliśmy wykonawcę do koniecznych poprawek. Do rozebrania do gruntu jest około 70 metrów bieżących powierzchni. Według naszych badań, beton jest o połowę słabszy niż być powinien. Oznacza to w konsekwencji, że szybciej uległby zniszczeniom w przyszłości, a tego chcieliśmy uniknąć - twierdzi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Beton potrzebuje czasu

Rzecznik nie zgadza się z zarzutami, że ZDMiKP zwlekał z nakazem poprawienia robót, jak i z tym, że obecnie wykonywane prace, ze względu na pogodę, nie gwarantują odpowiedniej jakości wykonania.

- Badania prowadziło nasze laboratorium, polecenie naprawy wydaliśmy natychmiast, jak tylko uzyskaliśmy wyniki. Nie mogliśmy wykonać analiz wcześniej, zgodnie z procedurą beton musi poleżeć minimum 28 dni, dopiero potem można poddawać go badaniom, jeśli ich wyniki mają być wiarygodne - wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski. - Nie ma niebezpieczeństwa, że teraz położona nawierzchnia ze względu na aurę będzie mniej trwała. W razie czego można zastosować różnego rodzaju domieszki do betonu, które wzmocnią nawierzchnię - zapewnia rzecznik drogowców.

BBO na Wyżynach i Kapuściskach

Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłoroczne inwestycje realizowane ze środków pochodzących z budżetu obywatelskiego będą miały więcej szczęścia niż remont ulicy Złotowskiej.

Auchan w Fordonie - około 2500 miejsc parkingowych

Największe parkingi w Bydgoszczy. Gdzie parkować za darmo [zdjęcia]

Na Wyżynach (mieszkańcy tej dzielnicy byli drugimi pod względem aktywności w głosowaniu w BBO) do realizacji zakwalifikowano tylko jeden projekt. Wart 450 tysięcy złotych pomysł budowy pieszo-jezdni na ulicy Człuchowskiej (pomiędzy ulicą Augustowską a Białostocką), który zebrał ponad 1500 głosów poparcia.

Na Kapuściskach aż trzy projekty znalazły źródła finansowania. Przy ul. Kombatantów powstanie „europejskie podwórko”, czyli wyposażony w sprzęt rekreacyjny kosztem 100 tysięcy zł plac zabaw. Inny pomysł polega na oświetleniu istniejącego, zbudowanego wcześniej z BBO wybiegu dla psów przy ul. Przodowników Pracy (kosztem 50 tysięcy złotych). 107 tysięcy zł zostanie przeznaczonych na remont schodów i chodników przy ul. Łukasiewcza.

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!