Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraina zaprasza ochotników do walki z Rosją. Co mówią o tym polskie przepisy?

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już dwunastą dobę. Walki z agresorami trwają w wielu rejonach kraju. Z najeźdźcą walczą nie tylko Ukraińcy. Już 27 lutego prezydent Wołodymyr Zełeński ogłosił powstanie Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy dla wszystkich ochotników z zagranicy, którzy chcą walczyć w obronie ukraińskiej niepodległości. Polacy, by móc dołączyć do obcych wojsk, muszą spełnić wymagania przewidziane prawem.

– Każdy, kto chce przyłączyć się do ochrony bezpieczeństwa w Europie i na świecie, może przyjść i stanąć ramię w ramię z Ukraińcami przeciwko najeźdźcom XXI wieku - rosyjskim okupantom – mówił Zełeński, ogłaszając swoją decyzję.

Około 20 000 ochotników z 52 krajów zgłosiło się do walki w Legionie, poinformowała w poniedziałek ukraińska Służba Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji.

Aby dowiedzieć się jak zaciągnąć się do Międzynarodowego Legionu, należy kontaktować się z attachatem obrony ukraińskiej ambasady w swoim macierzystym kraju.

Łotewski parlament jednogłośnie zagłosował za tym, by obywatele tego kraju mogli dołączyć do walki z Rosjanami na Ukrainie. Podobne zdanie wyraziła duńska premier Mette Frederiksen oraz holenderska minister obrony Kajsa Ollongren

Początkowo, do walki z Rosją zachęcała współobywateli brytyjska szefowa MSZ Liz Truss, jednak urząd premiera Borisa Johnsona zdystansował się od tych wypowiedzi, a minister obrony Ben Wallace stwierdził, ze nieprzeszkoleni Brytyjczycy nie powinni ruszać na wojnę.

Wydział prasowy polskiego resortu obrony powiedział portalowi polskatimes.pl, że do poniedziałku do Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęło 9 zapytań w sprawie wyrażenia zgody na służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej.

Polskie przepisy – jak uzyskać zgodę na służbę w obcym wojsku?

Artykuł 199a. ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej mówi, że polski obywatel może przyjąć służbę w obcym wojsku lub organizacji wojskowej, natomiast rozporządzenie Rady Ministrów z 13 kwietnia 2010 roku określa tryb, jak uzyskać taką zgodę.

Co ważne, takiej zgody nie można uzyskać w sytuacji, gdy na całym terenie Polski obowiązuje stan wojenny lub wyjątkowy, w czasie wojny oraz po ogłoszeniu mobilizacji.

Pozwolenie na służbę w obcych siłach zbrojnych wydaje minister spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Obrony Narodowej lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a w przypadku byłych żołnierzy – bezpośrednio MON. Osoby mieszkające powyżej trzech miesięcy za granicą składają wnioski za pośrednictwem właściwego urzędu konsularnego. Udzielenie lub odmowa zgody następują w drodze decyzji administracyjnej.

Aby uzyskać zgodę, obywatel zainteresowany służbą w obcym wojsku musi mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie być żołnierzem w czynnej służbie, a także nie mieć przydziału kryzysowego, przydziału mobilizacyjnego, pracowniczego przydziału mobilizacyjnego lub przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego, a właściwy wojskowy komendant uzupełnień nie prowadzi postępowania w sprawie nadania temu obywatelowi któregokolwiek z tych przydziałów.

Ponadto, nie może to być służba, która mogłaby szkodzić interesom Polski, jest zakazana przez prawo międzynarodowe ani która mogłaby wpłynąć na zadania wykonywane przez polskie siły zbrojne.

Osoba zgłaszająca się do służby w obcych siłach zbrojnych nie może być niezdolna do służby (mieć tzw. kategorii „D” lub „E”), a także między innymi być osobą skazaną na co najmniej rok więzienia, odbywać kary ograniczenia wolności czy też zalegać z podatkami lub być wpisanym do Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Składając wniosek o służbę w obcych siłach zbrojnych, obywatel, oprócz podania danych osobowych i załączenia odpowiedniej dokumentacji (między innymi świadectwa o niekaralności i o braku zaległości podatkowych), przyjmuje do wiadomości, że udzielenie takiej zgody przez odpowiedniego ministra „nie rodzi odpowiedzialności organów RP za następstwa takiej służby”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukraina zaprasza ochotników do walki z Rosją. Co mówią o tym polskie przepisy? - Portal i.pl