Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

Wśród uchodźców największy odsetek stanowią mamy z dziećmi. Jak dla wszystkich rodziców kwestie edukacji są jedną z najważniejszych kwestii. Mamy dzieci w wieku szkolnym, po znalezieniu dachu nad głową myślą o znalezieniu zatrudnienia dla siebie i miejsca w szkole dla swoich pociech. W tej drugiej sprawie pomóc może i pomaga gmina, zapewniając miejsca w lokalnych placówkach edukacyjnych.
To Cię może też zainteresować
- Młyn Tańskich na sprzedaż - nie ma drugiej takiej nieruchomości w Bydgoszczy
- Blady strach padł na bydgoskich działkowców. Komornik zajmuje konta ogrodom
- Turcja - wakacyjny hit Polaków teraz bez paszportu! Wyloty także z Bydgoszczy
- Ceny używanych aut w Bydgoszczy szaleją. Trzeba słono zapłacić [zdjęcia]
- Według stanu na dzień 31 marca 2022 roku największą grupę dzieci z Ukrainy przyjęła Szkoła Podstawowa im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach - 112 osób. Na podstawie zarządzenia wójta powstała możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych w gminnych szkołach. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie, już pięć oddziałów przygotowawczych (przeznaczonych dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego, bądź znają go w stopniu niewystarczającym,umożliwiając dostosowanie się do nowych warunków) utworzyła Szkoła Podstawowa w Białych Błotach – informuje Dariusz Fundator, wójt gminy.
Z kolei w SP im. Jana Pawła II w Łochowie przebywa 23 uczniów z Ukrainy, w tym troje dzieci przebywa w oddziale przedszkolnym. Skierowano ich do klas razem z polskimi uczniami, bez konieczności tworzenia oddziału przygotowawczego. Wszystkim zapewniono dodatkowe lekcje języka polskiego w wymiarze pięciu godzin. Szkoła w Łochowie zorganizowała także kursy języka ukraińskiego dla nauczycieli. Zatrudniono również ukraińską nauczycielkę muzyki, która znając doskonale język polski, jako tłumaczka zapewnia codzienną pomoc i wsparcie. W dalszej perspektywie szkoła przygotowuje się do udzielania porad psychologiczno-pedagogicznych dzieciom obywateli Ukrainy. Zapewniła również zajęcia z języka polskiego dla dorosłych.
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach przyjęła u siebie 8 uczniów. Na bieżąco swoje dzieci zgłaszają kolejne rodziny. Docelowo więc ukraińskich uczniów w Przyłękach jeszcze przybędzie, w dalszej perspektywie szkoła nie wyklucza utworzenia oddziału przygotowawczego.